Europoslanci souhlasí se vstupem Bulharska a Rumunska do Schengenu

Evropský parlament souhlasí s přijetím Bulharska a Rumunska do tzv. schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol. Podle poslanců splnily obě země podmínky pro vstup do schengenského systému.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament ve Štrasburku.

Evropský parlament ve Štrasburku. | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

Pro zrušení kontrol na hranicích těchto zemí s ostatními státy Unie se vyslovila drtivá většina 487 europoslanců. Ve čtvrtek budou v Lucemburku o možném rozšíření Schengenu o Bulharsko a Rumunsko jednat ministři vnitra EU.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda Evropského parlamentu za ČSSD Libor Rouček ve Světě o jedné

K přijetí obou zemí do systému je ale potřebná jednomyslnost. Proti členství Bulharska a Rumunska v Schengenu se ale staví Německo a Francie. Důvodem jsou rozbujelá korupce a nevýkonné soudnictví, se kterými Sofie i Bukurešť stále bojují.

Místopředseda Evropského parlamentu za ČSSD Libor Rouček ve Světě o jedné připomněl, že parlament dal jasnou většinou na vědomí, že Rumunsko i Bulharsko jsou připraveny. „Neexistuje zde žádná překážka pro plnohodnotné členství. Pokud mají některé země výhrady, tak se proti nim stavíme, protože důkladné kontroly neshledaly nic, co by přijetí obou zemí bránilo.

„Samozřejmě, že i nadále po vstupu těchto států bude třeba situaci jak v těchto dvou zemích, ale i na řecko–turecké hranici sledovat. Protože jsme si vědomi, že hranice s Černým mořem a Blízkým východem je velmi citlivá,“ poznamenal Rouček.

Milan Kopp, Pavel Novák, Martin Křížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme