Europoslanci v rezoluci kritizují polskou vládu. Je to politická válka, tvrdí Právo a spravedlnost

Evropský parlament kritizuje polskou vládu. V rezoluci, kterou dnes schválili europoslanci ve Štrasburku, odsuzuje krizi polského ústavního soudu a viní z něj vládní stranu Právo a spravedlnost. Její členové to považují za vyhlášení politické války současné varšavské vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament ve své rezoluci projevil obavy o demokracii v Polsku (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Evropský parlament v dokumentu vyzval polskou euroskeptickou vládu, aby do konce října vyřešila ústavní krizi v zemi. Omezení chodu ústavního soudu podle europoslanců ohrožuje demokracii a vládu práva v Polsku.

Rezoluci podpořilo podle agentury Reuters 510 europoslanců, 160 jich bylo proti a 29 se zdrželo hlasování.

„Jenom proto, abychom splnili očekávání nějakých evropských úředníků, nemůžeme souhlasit s tím, že Polsko nedodržuje vlastní právní systém a ústavu,“ prohlásil v reakci na hlasování v Evropském parlamentu vlivný poslanec za Právo a spravedlnost Jacek Sasin.

Polská média sice rozpravu o právní situaci v Polsku ze Štrasburku přenášela živě, ale vláda se od ní distancovala. Rezoluce Evropského parlamentu podle ní nejsou právně závazné.

Podle vládní interpretace stojí za současnou rezolucí nepřátelé současné polské vlády, ti domácí i ti zahraniční.

Vít Pohanka, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme