Europoslanci za ODS kritizují Kalouska za malou účast na jednáních EU

Poslanci Evropského parlamentu za ODS kritizovali ministra financí Miroslava Kalouska za to, že nechodí na takzvaný Ecofin - jednání ministrů financí Evropské unie. Na důležité schůzky za sebe posílá náměstky, jako například naposledy do polské Vratislavi. Ti podle europoslanců nemohou náležitě hájit usnesení české vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Kalousek na dnešním zasedání vlády, kde se projednával návrh státního rozpočtu na rok 2012 | Foto: Stanislav Zbyněk | Zdroj: ČTK

Podle zpravodaje Českého rozhlasu v Bruselu Pavla Nováka je na tom ministr Kalousek s účastí na jednáních rozhodně lépe, než někteří jiní čeští ministři:

„Za posledních 9 měsíců bylo celkem 6 schůzek ministrů financí celé sedmadvacítky. Miroslav Kalousek byl na 4 z nich. Nebyl teď v září ve Vratislavi, tam byl ale zkušený a schopný náměstek Tomáš Zídek, ale ten byl na takové schůzce i v době, kdy byl ministrem zesnulý Eduard Janota.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktivitě ministrů na unijních jednáních mluvil v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo v Bruselu Pavel Novák

Je celkem běžné, že se ministerských schůzek zúčastňují místo ministrů jejich náměstci, ministerští experti nebo stálí zástupci státu při Evropské unii. Někteří čeští ministři se například neúčastnili jednání před zahájením českého předsedání Radě Evropské unie.

„Neseznámili se s prostředím jak v Bruselu, tak i v Lucemburku. Jeden ministr silového rezortu se dokonce velmi špatně orientoval v budově Rady EU v Lucemburku. Dá se říct, že se tak trochu ztrácel,“ vzpomíná Pavel Novák.

Mezi nejaktivnější účastníky evropských schůzek patří ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se stoprocentní účastí. Na polovině schůzek byl ministr zemědělství Ivan Fuksa, ostatních se zúčastnil jeho náměstek Juraj Chmiel. Ani na jednu schůzku se nedostavil ministr školství Pavel Dobeš.

Pavel Novák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme