Euroskeptická strana čeří vody britské politiky, mohla by vyvolat referendum o setrvání v EU

Do dění na britské politické scéně stále výrazněji promlouvá euroskeptická Strana pro nezávislost Spojeného království. Podle některých expertů by tato formace Nigela Farage mohla vyhrát příští volby do Evropského parlamentu. Vládnoucí konzervativce by pak možná dotlačila k vypsání referenda o britském setrvání v Evropské unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Parlamentu Spojeného království – Westminsterský palác | Foto: public domain, Arpingstone

„Neprodám tuhle stranu lacino za nějaký krátkodobý politický zisk," ujistil spolustraníky na sjezdu v Birminghamu Nigel Farage.

Než by jeho strana začala jakékoli „námluvy" musel by být podle Farage na stole závazný slib vypsání referenda ohledně pokračování britského členství v EU. Známý euroskeptik tak narážel na spekulace, že o sbližování stojí hlavně Konzervativní strana.

Podle prezidenta agentury YouGov Petra Kellnera by Farageova strana mohla mít u voličů šanci na úspěch.

„Protievropští středopraví voliči by mohli získat dojem, že hlas pro Farageovu stranu není vyhozený. V parlamentních volbách by tak formace mohla konzervativcům v jednotlivých obvodech odčerpat tři až čtyři tisíce hlasů. Usnadnila by v nich tak vítězství labouristům nebo liberálním demokratům," popisuje Kellner.

Jiří Hošek, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme