Euroskeptikům schází ekonomická argumentace. Británie z EU neodejde, míní lord Mandelson

Z britské vrcholné politiky už sice před časem odešel, ale nikdo nepochybuje o tom, že v zákulisí dál tahá za důležité nitky. I proto se labouristický politik lord Mandelson objevuje se svými názory nezvykle často před nadcházejícím unijním referendem. Jeden z nejbližších souputníků někdejšího premiéra Tonyho Blaira si myslí, že by odchod z Evropské unie byl neštěstím, a to nejen pro Británii, ale že k němu nakonec nedojde.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská vlajka

Britská vlajka | Foto: CC BY-NC-ND 2.0, Letselliott

Lord Mandelson si je velmi dobře vědom toho, že argumentace proti odchodu z Evropské unie je hodně složitá v zemi, kde jsme podle něj svědky 25 let trvajícího mediálního nepřátelství vůči EU. Sdělovací prostředky podle labouristického politika do značné míry určují pravidla hry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na nedostatku ekonomické argumentace ztroskotá podle lorda Mandelsona snaha odpůrců britského členství v Evropské unii. Podle něj by ale britské unijní referendum mělo uspíšit nutné změny v EU.

„Média často prezentují referendum coby občanskou válku uvnitř Konzervativní strany. Tenhle konflikt se kvůli plebiscitu rozšířil do celé země. Je to vyloženě součást taktiky tábora odpůrců EU ukázat referendum coby střet dvou frakcí uvnitř Konzervativní strany. Myslí si, že to voliče jiných stran znechutí, a odradí od účasti v hlasování. Nízká účast totiž nahrává brexitu. Nečekaně brzy se taky kampaň před referendem vykrystalizovala coby souboj ekonomika versus imigrace,“ říká.

Prospěje brexit Německu? Velké mezinárodní banky už ve Frankfurtu hledají volné kanceláře

Číst článek

Lord Mandelson, který dnes mimo jiné stojí v čele think-tanku Policy Network zdůrazňuje, že reálné dilema je ohledně udržení přístupu na jednotný evropský trh a kolem pokračování volného pohybu osob. Řada ostrovních voličů ale nadcházející referendum takhle nevnímá. Někdejší blízký spolupracovník Tonyho Blaira si navzdory současné dynamice kampaně myslí, že za kratší konec provazu stále tahá euroskeptický tábor VoteLeave.

„ Snaha brexiters uhrát s námi remízu v ekonomických otázkách, se ukázala coby marná, a tak se euroskeptici vrhli místo toho čistě na přistěhovalectví
LORD MANDELSON “

„Ti voliči, kteří jsou rozpolcení, jestli mají evropské otázky řešit srdcem nebo hlavou, pořád čekají, jestli je brexiters přesvědčí o tom, že je ekonomicky bezpečné z Unie, potažmo z jednotného trhu odejít. Pokud je nepřesvědčí, tak si myslím, že tihle Britové nakonec budou hlasovat pro členství v EU. Podle mě udělal euroskeptický tábor zásadní chybu, když si nepřipravil pořádnou ekonomickou argumentaci. Vždyť třeba používají scestná čísla ohledně peněz, které Británie do unijní pokladny posílá. Jejich ekonomickou analýzu taky nepodpořila jediná respektovaná instituce," připomíná labouristický člen Sněmovny lordů.

Referendum | Foto: Český rozhlas

EU by měla mluvit do menšího množství věcí

Souhlasí také s názorem Baracka Obamy, že by se Británie po případném brexitu musela poroučet na konec pomyslné fronty, a ve vztahu k jednotnému trhu by se ocitla v pozici prosebníka. Dopady opuštění jednotného trhu se podle Mandelsona regulovat nedají. Unijní imigrace, hlavní bič v rukou euroskeptiků, prý ale ano.

Londýn je baštou těch, kteří chtějí zůstat, říká bývalý moderátor BBC Ray Furlong k referendu o brexitu

Číst článek

„S tím, jak se zotavují ekonomiky zemí eurozóny, a roste hospodářství států střední a východní Evropy, bude podle mě tlak unijního přistěhovalectví do Británie polevovat. Pak třeba zjistíme, že se v britském zdravotnictví, pečovatelské péči nebo dalších sektorech naší ekonomiky nedostává pracovníků z Evropské unie. Je ale možné, že situace kolem unijní migrace donutí přijmout změny taky další země EU, nejen Británii. Už teď se v Německu, Rakousku nebo Nizozemsku objevují v hlavním názorovém proudu hlasy, které volají po reformách v systému vyplácení sociálních dávek, které s Unií vyjednal David Cameron,“ říká.

Domino effect | Foto: Wikimedia Commons, CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication

Bývalý eurokomisař je stále přesvědčený o tom, že jeho země Evropskou unii neopustí. Podle něj to na nějaký čas umlčí euroskeptické hlasy ve Spojeném království. Historické hlasování 23. června by podle lorda Mandelsona mělo mít dohru pro samotnou osmadvacítku, která je prý v dost špatném stavu.

„ Unijní reformy jsou proces, ne jednorázová událost. Mělo by se začít hned druhý den po britském referendu. Londýnská vláda by měla být u jednacího stolu a vést tenhle reformní proces
LORD MANDELSON “

„S Evropou britské referendum zatřese, a já to svým způsobem vítám. Hodně lidí vnímá Evropskou unii strašně negativně. Čeká nás hodně stavění mostů. Jednak mezi severem a jihem EU, ale taky mezi státy, které jsou v eurozóně, a těmi, které eurem neplatí. Hlavní propast ale vidím mezi evropskými institucemi a unijními občany. Evropská unie by měla mluvit do menšího množství věcí, a měla by to dělat lépe. Rozhodně by svoje plány měla na veřejnosti lépe komunikovat,“ vysvětluje.

Jiří Hošek, Helena Šulcová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme