Eurovolby na Slovensku. Do Evropského parlamentu chce Dubčekův syn i první kosmonaut

Na květnové volby do Evropského parlamentu se připravují také na Slovensku. Kandidovat chce syn hlavní tváře takzvaného pražského jara v roce 1968 Alexandera Dubčeka. O posty v europarlamentu se chtějí ucházet i první slovenský kosmonaut nebo také bývalý kontroverzní soudce. Vyplývá to z kandidátek 31 politických stran, hnutí a koalic, které se v zemi chtějí zapojit do hlasování.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavol Dubček v roce 2011, syn hlavní tváře takzvaného pražského jara v roce 1968 Alexandera Dubčeka | Zdroj: Profimedia

Vládní Slovenská národní strana zařadila na svou kandidátku do eurovoleb lékaře Pavola Dubčeka, který se rovněž stal členem této strany.

Zájem o volby do Evropského parlamentu klesá. Průměr dolů dramaticky táhnou Slováci a Češi

Číst článek

Lékař Dubček je synem Alexandera Dubčeka, jenž byl v šedesátých letech vysokým komunistickým funkcionářem a představitelem obrodného procesu, zvaného pražské jaro.

Tyto snahy o uvolnění poměrů v komunistickém Československu ale zastavila invaze vojsk zemí Varšavské smlouvy.

Malé parlamentní opoziční hnutí Jsme rodina-Boris Kollár zase postavila na svou kandidátku prvního slovenského kosmonauta Ivana Bellu. Právě minulý týden si Slovensko připomnělo dvacáté výročí jeho letu do vesmíru

Již bývalý soudce Miroslav Radačovský, který loni vyzval prezidenta Andreje Kisku, aby se vzdal funkce, opustil politiku a odstěhoval se ze Slovenska, se bude o hlasy voličů ucházet na kandidátní listině krajně pravicové parlamentní strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko.

Radačovský ještě jako soudce loni rozhodl v neprospěch Kisky ve sporu o vlastnictví pozemku pod Vysokými Tatrami. Následně se Radačovský vzdal funkce soudce, tento krok ovšem avizoval několika měsíců před vynesením verdiktu v Kiskova případu.

Od arktických veverek po atomovou energii. ‚Europarlament není složitý, stačí mít čas,‘ říká šéf české pobočky

Číst článek

Nejsilnější vládní strana Smer-SD expremiéra Roberta Fica postavila do čela kandidátky do voleb poslanců Evropského parlamentu současnou europoslankyni Moniku Beňovou.

Slovensko má nyní v Evropském parlamentu 13 poslanců. V květnových volbách budou Slováci volit 14 zástupců. Jedno křeslo navíc má zemi připadnout kvůli plánovanému odchodu Británie z EU.

Pokud ale k brexitu do eurovoleb nedojde, funkce slovenského poslance EP se zvolený kandidát s nejnižším počtem získaných hlasů prozatím neujme.

Eurovolby 2019 | Výsledky Eurovoleb 2014 ve vaší obci:

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme