Eurovolby v Německu: Triumfovaly strany křesťanské unie, SPD propadla

Zisk 38 procent hlasů katapultoval k jasnému vítězství v německé části eurovoleb strany křesťanské unie. Debakl utrpěla na druhém místě sociální demokracie, kterou volilo jen 21 procent lidí. Největší procentní zisk oproti hlasování před pěti lety zaznamenali liberálové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Foto: Jiří Hošek

"Tenhle volební výsledek je zklamáním, to se nedá nikterak zamluvit," připustil kandidát na post kancléře a hlavní volební tvář SPD Frank-Walter Steinmeier. Jeho hlavní rivalka, kancléřka a předsedkyně CDU Angela Merkelová, zabodovala u voličů podstatně víc.

"Obyvatelé jasně poznali, že kancléřka má zřetelný kurz, jak pomoct našemu finančnímu systému," myslí si předseda poslanecké frakce CDU/CSU Volker Kauder.

Volby v první řadě ukázaly, že po podzimním hlasování do Spolkového sněmu, může reálně vzniknout koalice CDU/CSU a liberálů. Ti se pyšní ziskem 11 procent hlasů. FDP předstihli na třetím místě jen o jediné procento Zelení.

Mnoho informací, článků a audiozáznamů k volbám do Evropského parlamentu naleznete na našem speciálním webu. Jeho prostřednictvím jsme také sledovali on-line zpracování volebních výsledků.

Přečtěte si také:
Ve volbách do Evropského parlamentu zvítězila ODS
Zástupce do Evropského parlamentu si dnes volí 19 zemí Unie
Voliči v Česku vybrali své nové europoslance
Až do 14. hodiny můžeme vybírat své budoucí europoslance
Volby do Evropského parlamentu budou pokračovat v sobotu od osmé hodiny
V Česku dnes začínají volby do Evropského parlamentu

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme