Potřebujeme silnou EU, shodli se prezidenti 21 států včetně Zemana. Občany vyzvali, aby šli k volbám

Prezidenti 21 z osmadvacítky států Evropské unie podpořili proevropskou výzvu. Mezi nimi je například prezidenti Česka Miloš Zeman, Slovenska Andrej Kiska, Polska Andrzej Duda, Německa Frank-Walter Steinmeier nebo Francie Emmanuel Macron. Čelní představitelé evropských států například zdůraznili potřebu silné EU a vyzvali občany, aby šli k eurovolbám. V Česku se bude hlasovat koncem května.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman. Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Aleše Opaty k objasnění úkolů české armády v roce 2019.

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Potřebujeme silnou Evropskou unii, unii, která má společné instituce, unii, která neustále kritickým okem přezkoumává svou práci a je schopna se reformovat, unii, která je postavena na svých občanech a na svých členských státech jako na hlavních základech,“ píše se v dokumentu, pod kterým je podepsaných 21 prezidentů z evropské osmadvacítky.

Průzkum: Čím víc lidí přijde k eurovolbám, tím lepší bude výsledek ANO. Opozici by prospěla nízká účast

Číst článek

Pouze silné společenství podle nich bude schopné čelit globálním výzvám současnosti.

„Dopady změn klimatu, terorismu, ekonomické globalizace a migrace se nezastaví na státních hranicích. Čelit těmto výzvám a pokračovat na cestě k hospodářské a sociální soudržnosti a růstu můžeme úspěšně pouze tehdy, budeme-li spolupracovat jako rovnocenní partneři na institucionální úrovni,“ stojí dále v prohlášení.

Vyzývají také evropské občany, aby šli volit. Podle nich to jsou totiž právě oni, kdo rozhodne, jakým směrem by se měla Evropská unie vydat.

„Dodnes nemůžeme a neměli bychom brát mír a svobodu, prosperitu a blahobyt jako samozřejmost. Je nezbytné, abychom se do velké myšlenky mírové a integrované Evropy aktivně zapojili všichni,“ uvedli také prezidenti ve společném prohlášení.

Eurovolby se v Česku uskuteční v pátek 24. a sobotu 25. května. Letos kandiduje 39 stran, hnutí a koalic. Výsledky budou moci být zveřejněny až poslední květnovou neděli hodinu před půlnocí, až skončí hlasování ve všech zemí unie.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme