Eurozóna čeká na protikrizový plán, summit EU se odkládá

Na přípravu řešení dluhové krize v eurozóně bude potřeba víc času. Unijní summit plánovaný na příští týden se odkládá. Místo v pondělí a úterý se přesouvá až na neděli 23.října. Oznámil to předseda Evropské rady Herman van Rompuy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy v Praze | Foto: Filip Jandourek

Odložení summitu může vycházet vstříc ohlášenému německo-francouzskému plánu na řešení problémů uvnitř eurozóny. Kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy se na něm dohodli v neděli v Berlíně.

V oznámení o přesunutí data konání summitu Herman van Rompuy napsal, že se k němu rozhodl po konzultacích v minulém týdnu i o víkendu. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg věří, že dostatek času přinese nějaký funkční plán.

„Doufám, že mezitím Francouzi, Němci a ostatní dojdou k nějakému závěru,“ řekl Schwarzenberg.

Půjde také o to mít už v ruce posudek inspektorů Evropské komise, centrální banky a Mezinárodního měnového fondu o plnění podmínek záchranného plánu Řeckem. Mohlo by se totiž rozhodovat o výplatě další pomoci Aténám nebo o nutnosti odložit splatnost části řeckých dluhů na věčnost.

Podobně důležité summity se už v minulosti svolávaly na neděli, aby se jednalo v době, kdy jsou zavřené finanční trhy a mohly na rozhodnutí politiků reagovat až v pondělí ráno.

Pavel Novák, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme