Eurozóna chce mít dohodu o řeckém dluhu do 5. června

Mezinárodní věřitelé Řecka se spolu s lídry Německa a Francie dohodli, že v příštích dnech budou „skutečně intenzivně“ pracovat na dosažení dohody o další pomoci Řecku. Shodli se na tom na krizové schůzce, kterou německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Françoise Hollande svolali na pondělní pozdní večer do Berlína. Za termín pro uzavření rozhovorů nyní eurozóna považuje pátek 5. června.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva francouzský prezident François Hollande, německá kancléřka Angela Merkelová a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker před schůzkou k tématu řeckého dluhu, která se konala v Berlíně

Zleva francouzský prezident François Hollande, německá kancléřka Angela Merkelová a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker před schůzkou k tématu řeckého dluhu, která se konala v Berlíně | Zdroj: Reuters

Atény již několik měsíců jednají s věřiteli o podobě reforem, které jsou podmínkou vyplacení zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z dohodnutého záchranného programu.

Silně zadlužená jihoevropská země peníze potřebuje k odvrácení hrozby platební neschopnosti a minulý týden vláda slibovala, že dosáhne dohody do konce května.

Prodloužený program o úvěrové pomoci vyprší 30. června a do té doby musí sjednanou smlouvu podpořit věřitelské instituce, vlády a v některých zemích eurozóny i jejich parlament.

S lídry Německa a Francie se v Berlíně sešel předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová a prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi. Diskutovali o stavu jednání s Řeckem a „shodli se, že práce musí pokračovat skutečně intenzivně“, citovala agentura Reuters mluvčího německé vlády.

„Účastníci jednání byli v posledních dnech v úzkém kontaktu a chtějí, aby to tak bylo i v příštích dnech, což samozřejmě platí i pro jejich kontakty s řeckou vládou,“ dodal mluvčí.

Miliardové splátky se blíží

Během června musejí Atény uhradit MMF celkem 1,6 miliardy eur (přes 40 miliard korun), z toho prvních 300 milionů eur (přes osm miliard korun) už tento pátek. Řecká vláda přiznává, že bez nových peněz nebude zřejmě tyto částky schopna si zajistit.

Činitelé informovaní o jednání s Řeckem v pondělí popřeli spekulace na finančních trzích, podle nichž už je dohoda prakticky hotová. Německý list Die Welt však napsal, že řecký premiér Alexis Tsipras je ochoten diskutovat o úpravách důchodového systému, jimž se dosud bránil.

Mezinárodní věřitelé poukazují zejména na neochotu Řeků zavést důchodovou reformu a změny na trhu práce, což jsou hlavní body, které teď brání uzavření dohody.

Německý eurokomisař Günther Oettinger listu Die Welt řekl, že Řecko kvůli nedostatku peněz už přestalo platit dodavatelům a kontraktorům. Šance na dosažení dohody ještě v tomto týdnu však podle komisaře stále existuje.

ČTK, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme