Eurozóna i Evropská komise vítají výsledky řeckých voleb zatím opatrně

Unijní instituce věří v brzké sestavení řeckého vládního kabinetu. Předběžné propočty zatím dávají naději vytvoření koaliční vlády vedené centropravicovou Novou Demokracií. Evropská komise i ministři financí států eurozóny jsou ale zatím opatrní v hodnocení dopadů hlasování řeckých voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecko, eurozóna, EU, Evropská unie | Zdroj: Reuters

„Řecký lid promluvil a my plně respektujeme jeho demokratickou volbu,“ píše se ve společném prohlášení šéfa Evropské komise Barrosa a předsedy Evropské rady Rompuye.

Doufají, že volební výsledek dovolí v Řecku rychle sestavit vládu. Připomínají, že druhý záchranný balíček ve výši 130 miliard eur, a s ním spojená povinnost zavádění reforem a úsporných opatření, jsou základem pro posílení řecké ekonomiky.

Také z prohlášení ministrů financí eurozóny zní naděje, že nově zformovaná řecká vláda si vezme za svůj záchranný program, na kterém se eurozóna s Aténami letos dohodla.

Barroso a Rompuy se účastní schůzky G20 v Mexiku. Oficiální reakci plánují až na evropský podvečer, kdy chystají konferenci, na které budou hodnotit situaci už podle oficiálních výsledků voleb.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme