Eurozóna nebude čekat na řecké referendum. Záchranný program skončí v úterý

Současný záchranný program pro Řecko končí v úterý v noci, euroskupina už jej neprodlouží. Po dnešní schůzce ministrů financí zemí platících eurem to řekl šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. O dalším postupu nyní budou ministři jednat bez Řecka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska | Zdroj: Reuters

Na rozhodnutí už reagoval řecký ministr financí Janis Varufakis. Podle něj odmítnutím prodloužit program vznikají pochyby o tom, že eurozóna zůstává demokratickou institucí.

Záchranný program vyprší v úterý, řecký premiér Alexis Tsipras ale vyhlásil referendum o dohodě s mezinárodními věřiteli až na neděli 5. července.

„Rozhodnutí řecké vlády o referendu je smutné. Zavřelo dveře, otevřené dosud k jednáním," uvedl už před začátkem jednání šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska.

Případné prodloužení záchranného programu by neznamenalo, že by Řecko dostalo další peníze nebo záchranné půjčky. Zvýšila by se ale naděje, že v případě masivního výběru vkladů z řeckých bank by Evropská centrální banka neodpojila banky od krizových půjček.

Podobně se vyjadřovali i někteří ministři. Německý ministr Wolfgang Schäuble řekl, že Řekové jednostranně ukončili rozhovory a že není o čem jednat.

Podle slovenského ministra financí Petera Kažimíra by referendum bylo dobrým nápadem, ale řecká vládní strana Syriza by ho musela vyhlásit mnohem dřív.

„Čtyři měsíce se vlastně nesoustředíme na nic jiného, než na to, jak splnit volební cíle Syrizy. Jestliže někdo slíbil nebe na zemi a není schopný ho doručit, nemůže to házet na ostatní,“ konstatoval Kažimír.

Případnou dohodu s věřiteli budou Řekové schvalovat v referendu

Číst článek

V úterý navíc musí Řecko splatit 1,5 miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu.

Podle ministra financí Janise Varufakise bude Řecko schopné uhradit do konce měsíce požadovanou splátku. Potřebuje ale, aby mu Evropská centrální banka vyplatila zisky z řeckých dluhopisů. Vláda by tak prý dosáhla odkladu nutného k uspořádání referenda.

Řecký ministr financí Janis Varufakis | Foto: Reuters

Řecku nyní hrozí, že Evropská centrální banka odpojí jeho banky od mimořádných půjček. Řekové by zřejmě v panice začali masivně vybírat své peníze z bank, kterým by pak nejspíš velmi rychle došly finanční prostředky. Řecko by navíc mohlo odejít z eurozóny.

Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis po jednání ministrů financí na sociální síti Twitter ubezpečil, že Řecko zůstává součástí eurozóny. Podobně dnes mluvili i zástupci dalších států.

Řada politiků opakuje, že schůzka v Bruselu bude rozhodující. Věřitelé Řecku nabídli prodloužení záchranného programu do konce listopadu. Tím by se Atény vyhnuly státnímu bankrotu.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové je to mimořádně velkorysá nabídka. Eurozóna a Mezinárodní měnový fond by Řecku poslali více než 15 miliard eur z už dřív slíbených záchranných půjček. Podmiňují to ale tím, že Atény přijmou další velmi tvrdá úsporná opatření.

Řecký premiér Tsipras to momentálně vylučuje. Nabídku věřitelů přirovnal k vydírání a ultimátu.

Eurozóna | Foto: Český rozhlas

Ondřej Himmer, Ondřej Houska, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme