Eurozóna odsouhlasila další záchrannou půjčku pro Řecko ve výši 11 miliard eur

Ministři financí Eurozóny po 11 hodinách jednání souhlasili s další půjčkou pro Řecko. Země dokázala splnit všechny domluvené podmínky pro poskytnutí půjček, v příštích měsících tak dostane skoro 11 miliard eur, tedy téměř 300 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurokomisař pro hospodářství Pierre Moscovici (vlevo) a řecký ministr financí Euclid Tsakalotos při jednání v Bruselu | Zdroj: Reuters

Řecko peníze stejně jako v případě dřívějších záchranných půjček použije především na splátku starých dluhů.

Eurozóna teď podle dřívějšího slibu zároveň začne promýšlet možnosti, jak celkový řecký dluh snížit. Uvažuje o prodloužení splatnosti půjček nebo o snížení úroků, které z nich Řecko musí platit.

Eurokomisař pro hospodářství Pierre Moscovici ocenil, že vláda Alexise Tsiprase dokázala prosadit zásadní úspory a reformy. Podle řeckého deníku Kathimerini ale někteří evropští ministři tvrdili, že přijaté zákony bude ještě třeba doplnit.

Pochybují taky o tom, že se Evropská unie a Mezinárodní měnový fond dohodnou na opatřeních, která zajistí, aby Řecko bylo schopné svůj dluh splácet. Eurozóna zváží třeba prodloužení splátkového kalendáře, ale nechce Aténám dluh odpouštět.

Ondřej Houska, Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme