Eurozóna posuzuje reformní návrhy nové řecké vlády

Ministři financí zemí eurozóny posuzují návrhy reforem nové řecké vlády. Diskutují o nich se svým řeckým kolegou Janisem Varufakisem na schůzce v Bruselu. Atény dostanou od států eurozóny další část záchranných půjček jen v případě, že budou reformy dostatečné. Řecko půjčku nutně potřebuje, jinak nejspíš ještě tento měsíc zbankrotuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký ministr financí Janis Varufakis

Řecký ministr financí Janis Varufakis | Zdroj: Reuters

Řecký ministr financí Jannis Varufakis ujišťuje, že Řecko své dluhy splatné v březnu zaplatí. K tomu ale nutně potřebuje, aby mu eurozóna poslala skoro dvě miliardy už dřív slíbených záchranných půjček.

Evropští partneři ale neuvolní finanční pomoc, dokud řecká vláda nepředloží konkrétní návrh okamžitě platných reforem. Jde o reformy týkající se privatizací, pojišťoven a daňových postihů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přijatelnosti návrhů řecké vlády rozhoduje zasedání Euroskupiny v Bruselu. Z Řecka se přihlásila spolupracovnice ČRo Soňa Dorňáková-Stamu

Řecká vláda přitom prostřednictvím ministra financí upozorňuje na to, že jestli evropští partneři budou dál "rdousit" řeckou ekonomiku a dál neposkytovat finance, vláda by mohla vyhlásit nové volby nebo referendum.

„Většina analytiků v Řecku se shoduje na tom, že by vláda neměla tímto způsobem tlačit na Evropu, ale měla by se snažit dosáhnout dohody. Takže lidé čekají, jak dnešní dohoda dopadne, jestli vůbec dopadne. A začínají se obávat, že nějaká nedohoda ještě zhorší situaci v zemi,“ popisuje z Řecka tamní spolupracovnice ČRo Soňa Dorňáková-Stamu.

Bouři reakcí vyvolalo v Evropě, ale i v Řecku samotném, tvrzení řeckého ministra zahraničí o tom, že kdyby se Řecko ekonomicky zhroutilo, do Evropy začnou nekontrolovatelně proudit miliony přistěhovalců a tisíce džihádistů.

„V Řecku je kolem 300 tisíc nelegálních přistěhovalců, kteří ještě donedávna pobývali v táborech, kde čekali na oficiální listiny. Stávající vláda je ale pouští na svobodu a oni se sjíždí do Atén. A existují obavy, že to vyvolá určité problémy. Reakce Řeků na tvrzení šéfa diplomacie jsou ale protichůdná. Většina z nich je považuje v dané situaci za nepřípustná a vyžadují od vlády větší diplomacii,“ popisuje Stamu.

Ministři financí dnes nesjpíš nevydají konečné stanovisko k prvním návrhům nové řecké vlády. Potřebují totiž ještě posudek od odborníků z institucí dřív známých jako Trojka, tedy Mezinárodního měnového fondu, Evropské komise a Evropské centrální banky.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme