Eurozóna se nejspíš opět nedohodne na tom, jestli zachrání Řecko

Země eurozóny se zřejmě ani dnes nedohodnou na tom, jestli zachrání Řecko. Řada ministrů financí před dnešní schůzkou v Bruselu tvrdí, že dohoda zatím není možná. Hlavním důvodem je podle nich to, že řecké vládě nevěří.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos a ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová

Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos a ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová | Zdroj: Reuters

„Žádná dohoda dnes nebude,“ říká jasně slovenský ministr financí Peter Kažimír.

Ministři financí států s eurem tak nejspíš pro následnou schůzku svých premiérů a prezidentů připraví možnosti dalšího postupu. Nejspíš Řecko vyzvou, aby už příští týden v parlamentu přijalo několik tvrdých reforem.

To, že řecká vláda nejdřív musí obnovit důvěru narušenou nedávným referendem, si myslí i italský minstr financí Pier Carlo Padoan, který je jinak vůči Řecku vstřícnější. „Nalejme si čistého vína, hlavní překážkou k dohodě je nedostatek důvěry,“ prohlásil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Eurozóna Řecku nejspíš znovu neslíbí pomoc. Co to může znamenat, vysvětlil zpravodaj ČRo Ondřej Houska

Pokud eurozóna nevyhoví řecké žádosti o další záchranné půjčky, řeckým bankám mohou podle odhadů už během několika dní úplně dojít peníze.

Nebudou mít nejspíš ani na to, aby podle stávajících omezení umožnily občanům výběr 60 eur denně. Následoval by zřejmě chaotický bankrot a poté nucený návrat k vlastní měně.

Řecký europoslanec za Syrizu Dimitris Papadimulis napsal na twitteru, že německý ministr financí Wolfgang Schäuble a jeho lidé chtějí Řecko ponížit. Reagoval tak Schäubleho návrh, aby bylo Řecku na pět let pozastaveno členství v eurozóně. Tento plán už byl prý ale smeten ze stolu.

Eurozóna zatím Řecku odmítla slíbit záchranu před bankrotem. Jedná se dál

Číst článek

Běžní Řekové mají stále větší strach o své úspory. Objevují se totiž zprávy o tom, že bankovní sektor projde razantní restrukturalizací. Je údajně možné, že dvě ze čtyř největších bank krizi neustojí, ať už bude dohoda s věřiteli Řecka jakákoliv.

Kdo vlastní řecký dluh | Foto: Český rozhlas

Martin Ježek, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme