Eurozóna se radila, jak pomoct zadluženému Řecku

Státy platící eurem zřejmě pomůžou zadluženému Řecku. Nasvědčuje tomu dnešní porada zástupců eurozóny. Ti o situaci Řecka diskutovali prostřednictvím videokonference. Řecko se kvůli rostoucímu zadlužení octlo na pokraji státního bankrotu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecko

Řecko | Foto: Ondřej Bouda

Řekové by mohli dostat půjčky od Německa nebo Francie. Museli by se ale zavázat, že své veřejné finance skutečně uvedou do pořádku. Takové zprávy v posledních hodinách plní titulní stránky médií. Zatím je ale žádný vysoce postavený politik nepotvrdil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan slezák vysvětluje rozdíly mezi řeckou a českou ekonomikou.

Situace v Řecku bude hlavním tématem zítřejší mimořádné schůzky lídrů Evropské unie v Bruselu. Řečtí státní zaměstnanci dnes stávkují. Nelíbí se jim zvyšování věku pro odchod do důchodu nebo omezování platů.

Premiér Georgios Papandreu ale zdůraznil, že na úsporných opatřeních trvá. Podle něj je to pro zemi jediná možnost, jak se vyhnout kolapsu. Jeho kabinet chystá také zvýšení některých daní a pokles mezd pro zaměstnance ve veřejném sektoru.

Ti si chtějí dnešní stávkou vynutit zrušení těchto plánů. Podle průzkumů ale zatím většina veřejnosti stojí za vládou. Ta se zavázala, že schodek rozpočtu do roku 2012 dostane pod 3 procenta HDP. Dnes v řeckých státních financích zeje skoro 13 procentní díra.

Protesty potrvají do neděle

Odborový svaz zaměstnanců veřejného sektoru Adedy protestuje a bude protestovat různými formami až do neděle především proti plánům levicové vlády Jorga Papandrea zmrazit mzdy státním zaměstnancům a omezit jejich prémie a příplatky. Balíček ekonomických opatření se podle odborářů finančně dotkne lidí, kteří tuto situaci nezavinili. Na vině je prý předchozí vláda, která falšovala statistiky a vyhnala deficit do 13procentní výše.

Pokud vláda ekonomický balíček co nejrychleji neupraví, přidají se státní zaměstnanci ke stávce pracovníků soukromého sektoru, plánované na 24. února ve více než 60 městech. Adedy požaduje dokonce zvýšení mezd, vytváření dalších pracovních míst a změny v daňovém systému, zvýhodňující například rodiny s dětmi.

Řecká ekonomika v porovnání s českou

Podle komentátora Radiožurnálu, Milana Slezáka, má Řecko dvojnásobný schodek rozpočtu než Česká republika. Jejich se pohybuje okolo 13% HDP, náš přibližně 7% HDP.

Slezák upozorňuje i na měnový rozdíl: "Řecko už nemá svou národní měnu, zatímco Česká republika ano. Což, jak se ukazuje, může být tu a tam i výhodou."

Řekům se také, podle Slezáka, nedařilo vybírat daně. Ve státním rozpočtu jim totiž schází 70% prostředků, které měly do pokladny přitéct právě z daně z přidané hodnoty.

Milan Slezák dodává, že Řecko je na pokraji bankrotu díky své schopnosti žít si nad poměry: "Kterého ze zaměstnanců české státní správy by například napadlo, že může dostat příplatek za přenášení šanonu mezi patry, nebo za skutečné dodržování pracovní doby."

Lukáš Vincourek, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme