Eurozóna zatím Řecku odmítla slíbit záchranu před bankrotem. Jedná se dál

Eurozóna zahajuje další kolo jednání o budoucnosti Řecka, včera totiž ministři financí států platících eurem nedospěli k žádné dohodě. Dnes do Bruselu dorazí také premiéři a prezidenti zemí eurozóny. Podle diplomatických zdrojů by se měli shodnout na tom, že Řecko bude muset už příští týden přijmout mimořádně tvrdé reformy. Naopak plánovaný summit všech členských zemí byl zrušen.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos a ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová během jednání v Bruselu

Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos a ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová během jednání v Bruselu | Zdroj: Reuters

Vrcholná schůzka eurozóny by měla začít v 16 hodin. „Budeme jednat, dokud nedospějeme k závěru o Řecku,“ napsal dnes na twitteru šéf unijních summitů Donald Tusk.

Sobotní ministerská schůzka v Bruselu trvala téměř devět hodin. Čekalo se rozhodnutí, zda nejnovější řecké reformní sliby jsou dostatečně obsáhlé a umožňují začít rozhovory o novém záchranném programu pro zadluženou zemi. Okolo půlnoci bylo ale jednání bez závěru přerušeno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Eurozóna se zatím nedokázala shodnout, jestli mezi sebou chce Řecko. Podrobnosti zjišťoval zpravodaj ČRo Ondřej Houska

Podle šéfa euroskupiny Jeroena Dijsselbloema šla debata do hloubky, hovořilo se o finančních otázkách, ale také o problému důvěryhodnosti slibů řecké vlády.

„Je to velmi složité, ale práce pokračuje. To je vše, co mohu říci,“ poznamenal šéf euroskupiny při odchodu.

„Stále je naděje,“ dodal eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Pierre Moscovici.

Země jako Německo, Slovensko nebo Finsko ovšem nevěří, že řecká vláda skutečně zavede změny, které ještě před několika dny zásadně odmítala. Jedná se o reformy důchodového systému, trhu práce nebo daní.

Výsledkem dnešní schůzky tak podle diplomatů pravděpodobně bude požadavek, aby řecká vláda hned během příštího týdne prosadila v parlamentu některé dalekosáhlé reformy. Eurozóna by tak dostala jasný důkaz o ochotě Řecka.

Bez dohody se Řecko nejspíš bude muset chaoticky vrátit k vlastní měně. Podle informací z finských médií zase v případě dohody hrozí pád finské vlády – odchodem z koalice údajně pohrozila euroskeptická Strana Finů.

Ministři rozhodují o Řecku. Někteří pochybují o jeho důvěryhodnosti

Číst článek

Německá média zase přišla s informací, že ministr financí Wolfgang Schäuble zvažuje jako jednu z variant vývoje pětileté pozastavení členství Řecka v eurozóně. „Jen na sliby se rozhodně spolehnout nemůžeme,“ upozornil Schäuble.

Prezident euroskupiny Jeroen Dijsselbloem po jednání v Bruselu | Foto: Reuters

Své nejnovější návrhy reforem dodala řecká vláda ve čtvrtek poté, co ve středu požádala o třetí program ze záchranného fondu. Trojice věřitelských institucí – tedy Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond – tyto návrhy s výhradami ministrům doporučila jako základ pro jednání.

Komise vyčíslila, že v tříletém programu bude Řecko do července 2018 potřebovat pomoc v objemu přibližně 74 miliard eur, v přepočtu zhruba dva biliony korun.

Na rozdíl od Irska nebo Portugalska, u kterých se evropská záchrana povedla, není Řecko ani po pěti letech schopné postavit se na vlastní nohy. Princip je přitom stejný – záchranné půjčky výměnou za tvrdé škrty, úsporná opatření a reformy.

Nelze ani říci, že by se Řekové nesnažili. Výdaje státního rozpočtu klesly o desítky procent a podle mezinárodních srovnání provedlo Řecko vůbec nejtvrdší úsporná opatření ze všech zemí světa. Podle OECD také Atény reformují nejvíc v rámci celé Evropské unie.

Kdo vlastní řecký dluh | Foto: Český rozhlas

ČTK, ČRo, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme