Matka žádá OSN, aby zastavila odpojení syna od přístrojů. ‚Nenechte ho zemřít,‘ říká

Vincent Lambert je přes deset let odkázán na umělou výživu. Už před šesti lety doporučili lékaři jeho odpojení od přístrojů, s čímž souhlasí jeho manželka i někteří sourozenci. Matka Lamberta však rozhodnutí odmítá. V pondělí se proto obrátila na Radu OSN pro lidská práva. Žádá ji, aby zabránila smrti jejího syna a dalších „statisíců lidí“ ve stejné situaci. Případem Vincenta Lamberta se již v roce 2015 zabýval soud pro lidská práva.

Tento článek je více než rok starý.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eutanázie (ilustrační foto)

Eutanázie (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Viviane Lambertová žádá Radu OSN pro lidská práva (UNHRC) o podporu ve snaze udržet svého 42letého syna při životě navzdory doporučení lékařů a verdiktu francouzské justice. Proti odpojení jsou spolu s katolickými rodiči i další příbuzní.

„Dnes jsem tady, abych volala o pomoc. Bez vašeho zásahu bude můj syn obětí eutanazie kvůli svému mozkovému hendikepu. Je ve stavu minimálního vědomí, ale není zcela mimo,“ řekla podle agentury Reuters Viviane Lambertová UNHRC.

Výbor OSN pro práva lidí s postižením, v němž zasedají nezávislí lidskoprávní odborníci, už dvakrát Francii požádal, aby Lambertově smrti zabránila. „Vláda ale odmítá dodržet své mezinárodní závazky,“ řekla matka. UNHRC žádala, aby Francii „připomněla“ závazek respektovat rozhodnutí výboru a aby „nenechali mého syna zemřít“.

Evropský soud pro lidská práva je pro odpojení ochrnutého Francouze od přístrojů

Číst článek

Lambert je odkázán na umělou výživu od dopravní nehody v roce 2008. Podle lékařů nevnímá své okolí. Tým v nemocnici v Remeši během pěti let nedokázal dosáhnout žádného zlepšení jeho stavu, proto jej doporučil odpojit od přístrojů. 

Od té doby se o Lambertův osud vede soudní spor, přičemž kauza rozdělila nejen Lambertovu rodinu, ale i veřejnost.

„Dívá se na mne, když mluvím“

Případem se v roce 2015 zabýval i soud pro lidská práva ve Štrasburku, který ponechal v platnosti dřívější verdikt povolující přerušení výživy. Letos v květnu už lékaři Lamberta začali odpojovat od přístrojů a začali mu podávat silná sedativa.

Očekávali, že zůstane naživu nejvýš týden. Ještě téhož dne ale museli proces zvrátit kvůli předběžnému opatření odvolacího soudu. Toto opatření zase minulý týden zrušil kasační soud a umělá výživa Lamberta tak nyní může být okamžitě ukončena. Zatím se tak nicméně nestalo.

„V noci spí, ve dne se probouzí a dívá se na mne, když mluvím. Potřebuje pouze být krmen skrze speciální zařízení a jeho doktor mu to chce odepřít, aby mohl umřít, ačkoli právní odborníci ukázali, že to není nutné. V květnu, když se dozvěděl o plánované smrti, rozplakal se,“ popsala stav svého syna Lambertová.

Podle matky není ve hře pouze osud jejího syna, ale také osudy „statisíců lidí“ ve stejné situaci. Francouzský zákon z roku 2005 aktivní eutanazii zakazuje, umožňuje ale za určitých podmínek nechat zemřít člověka, jehož stav lékaři vyhodnotí jako beznadějný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme