Nový Zéland uspořádá referendum o legalizaci eutanazie. Občané rozhodnou příští rok

Nový Zéland je o krok blíže k legalizování eutanazie. Zákon ve středu podpořila většina poslanců tamního parlamentu. Procedura by byla dostupná lidem, kteří trpí nevyléčitelnou nemocí a zbývá jim méně než šest měsíců života. Přijatá verze zákona obsahuje nutnost uspořádání národního referenda, ve kterém o eutanazii rozhodnou novozélandští občané.

Auckland Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiérka Jacinda Ardernová hlasovala pro prosazení zákona | Foto: Jorge Silva | Zdroj: Reuters

Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová se vyjadřovala pozitivně k návrhu zákona, který ve středu prošel v parlamentu většinou 69 poslanců, proti jich bylo 51. Debaty o legalizaci eutanazie se v parlamentu vedly od roku 2017, píše BBC.

Na paralympiádě v Londýně vyhrála zlato, bolesti však nepřemohla. Vervoortová podstoupila eutanazii

Číst článek

Původní návrh zákona, který podal poslanec za stranu ACT New Zealand David Seymour, prošel od roku 2017 mnoha změnami. Jednou z nich byla úprava nároku na poskytnutí služby.

Původní návrh přiznával nárok na eutanazii lidem se závažnými a neléčitelnými nemocemi. Současná verze ji však přiznává pouze smrtelně nemocným, kteří mají diagnostikovánu dobu dožití kratší než šest měsíců.

Další změnou je nutnost celonárodního referenda, již prosadili poslanci za populistickou První stranu (First Party). Tracey Martinová, která je členkou parlamentu za tuto stranu, se ohrazuje s odvoláním na příliš velkou zodpovědnost: „Novozélanďané volí nás, ale nevolí naše svědomí.“

Hlasy odpůrců

Podle nedávného průzkumu legalizaci asistované smrti podporuje 72 % občanů Nového Zélandu. Přesto zaznívají i hlasy z druhého tábora.

V den hlasování se před budovou parlamentu sešli odpůrci s transparenty s hesly jako „asistujte nám v životě, ne v umírání“ nebo „eutanazie není řešení“.

V referendu budou moci občané hlasovat současně s volbami do parlamentu, tedy příští rok v září. Součástí volebního lístku bude i možnost vyjádřit se k legalizaci rekreačního užívání marihuany.

onz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme