‚Odešel, jak si přál.‘ Francouz, který bojoval za právo na eutanazii, podstoupil asistovanou sebevraždu

Ve věku 58 let v úterý ve Švýcarsku zemřel při asistované sebevraždě Francouz Alain Cocq, který trpěl nevyléčitelnou nemocí a který loni držel dvě protestní hladovky. Chtěl jimi upozornit na to, že ve Francii nemá možnost sám rozhodnout o důstojném konci svého života.

Tento článek je více než rok starý.

Bern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Už jsem nebyl schopen vést svůj boj,“ řekl pacient, který byl hospitalizován na začátku týdne

Alain Cocq se rozhodl pro asistovanou sebevraždu ve Švýcarsku. | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

„Chci vás tímto informovat, že jsem důstojně zemřel při asistované sebevraždě ve Švýcarsku,“ napsal Cocq v otevřeném dopise adresovaném francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, vládě a poslancům.

„Vzal si léky; bylo to velmi rychlé. Je to hotové a je dobře, že odešel tak, jak si přál,“ uvedl jeden z Cocqových blízkých přátel Francois Lambert. Úmrtí na facebooku potvrdila i další přítelkyně Sophie Medjebergová, podle které Cocq zemřel v úterý v 11.20 v Bernu.

Francouz, který držel hladovku za povolení eutanazie, opět přijímá potravu

Číst článek

Cocqovi lékaři ve 23 letech diagnostikovali nevyléčitelné a bolestivé onemocnění tepen, kvůli kterému strávil 35 let v péči lékařů. Cocq loni neúspěšně žádal prezidenta Macrona, aby lékařům povolil podat mu silný barbiturát a umožnit mu „důstojně a v klidu odejít“.

Eutanazie znamená možnost úmyslně usmrtit pacienta s nevyléčitelnou nemocí na jeho vlastní žádost, a to za účelem zkrácení jeho utrpení. Ve většině zemí je nelegální, v nějaké formě ji umožňuje například Švýcarsko, Belgie, Lucembursko, Nizozemsko, Kanada či Kolumbie. V Česku eutanazie legální není a zákony ji klasifikují jako vraždu.

Ve Francii je přípustná pasivní eutanazie spočívající v odpojení od přístrojů a nepřímá eutanazie, při níž silné léky tiší bolest a zároveň jako vedlejší účinek urychlují umírání. Druhá z možností je podle AFP však dostupná jen pacientům, kterým podle doktorů již nezbývá příliš mnoho času.

Španělský parlament definitivně schválil zákon o eutanazii, každou žádost bude posuzovat rada

Číst článek

V některých dalších státech je legální takzvaná asistovaná sebevražda, tedy sebevražda vykonaná s pomocí jiné osoby. Může se jednat o laika, nebo o lékaře. Rozdíl mezi asistovanou sebevraždou a eutanazií spočívá v tom, že při eutanazii vykonává akt usmrcení napomáhající osoba, zatímco při asistované sebevraždě sebevrah sám.

Asistovaná sebevražda je podle údajů Světového sdružení společností práva na smrt (WFRtDS) nyní legální například ve Švýcarsku, Belgii, Nizozemsku, Lucembursku, Kanadě a v několika státech USA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme