Místopředsedkyně europarlamentu podezřelá z korupce přišla o pravomoci. Rozhodne se o vazbě
Řecká místopředsedkyně Evropského parlamentu Eva Kailiová, kterou v pátek zadržela policie kvůli podezření z korupce, byla s okamžitou platností zbavena všech svých pravomocí a povinností. Podle agentury DPA to oznámila mluvčí předsedkyně parlamentu Roberty Metsolaové. Katar mezitím označil informace o svém zapojení do korupční kauzy za vážnou dezinformaci.
Kailiová už například nebude zastupovat Metsolaovou na Blízkém východě. O definitivním odvolání Kailiové z funkce však musí rozhodnout parlament. Řecké místopředsedkyni už pozastavila členství Sociálnědemokratická frakce v Evropském parlamentu a ze svých řad ji vyloučila i její řecká domovská strana PASOK.
Podezření z korupce v europarlamentu. Prokuratura potvrdila čtyři vazby, mezi nimi i pro Kailiovou
Číst článek
Řečtí socialisté také europoslankyni vyzvali, aby se vzdala mandátu. „Zatím však nechce mandát přenechat někomu jinému, protože by to vedlo ke ztrátě parlamentní imunity,“ řekl agentuře AFP jeden zákonodárce z řeckých socialistů.
Policie v pátek zadržela Kailiovou a čtyři další lidi v Bruselu kvůli podezření z praní špinavých peněz a korupce, do kterého je zapojen Evropský parlament a nejmenovaná země Perského zálivu. Tímto státem je podle médií právě Katar.
Podle vyšetřovatelů se zadržení snažili působit na vlivné členy Evropského parlamentu tím, že jim nabízeli drahé dárky a peníze.
Poprvé se k aféře vyjádřil i Katar, v jehož prospěch podle tisku vyšetřovaní působili. „Všechna tvrzení o špatném počínání katarského státu jsou výsledkem vážné dezinformace,“ řekl agentuře AFP mluvčí katarské vlády.
Rozhodování o vazbě
Vyšetřovatelé v sobotu pokračovali s výslechy zadržených, uvedla belgická prokuratura. O vzetí do vazby musí úřady rozhodnout během neděle. Podle belgického deníku L´Echo vyšetřovatelé při pátečních domovních prohlídkách zajistili v bytě řecké političky pytle s penězi. Vyšetřovatelé již dříve uvedli, že zajistili hotovost ve výši zhruba 600 tisíc eur, tedy 15 milionů korun.
Policie při razii v Evropském parlamentu zadržela i šéfa mezinárodních odborů, píší italská média
Číst článek
Agentura DPA připomíná, že ještě 21. listopadu Kailiová v Evropském parlamentu vystoupila s projevem, v němž v souvislosti s mistrovstvím světa ve fotbale vyzdvihovala reformy v pořadatelské zemi Kataru, které podle ní inspirovaly arabský svět.
Kauza v Evropském parlamentu propukla přitom v době, kdy Katar čelí mezinárodní kritice například kvůli úmrtím dělníků, kteří pracovali na výstavbě stadionů.
Páteční policejní razie v Bruselu vyvolaly silné reakce, podotkla agentura AFP.
„Nejde o ojedinělý případ,“ citovala agentura nevládní protikorupční organizaci Transparency International.
„Evropský parlament po desetiletí poskytoval půdu kultuře beztrestnosti... a absolutnímu nedostatku nezávislé etické kontroly,“ uvedla Transparency International.