Evakuace Aleppa má začít ráno. Povstalci kontrolují už jen 2,5 kilometru čtverečního

Evakuace syrského Aleppa by podle povstalců mohla začít ve čtvrtek ráno. Podle světových agentur se na tom dohodli se zástupci provládních sil. Výměnou za evakuaci civilistů a povstalců požaduje syrský režim propuštění svých zajatých bojovníků z provincie Idlib. Zhruba 15 000 lidí chtějí evakuovat ze dvou šíitských vesnic Fúa a Kefrája, které jsou už řadu měsíců v obklíčení rebelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci Svobodné syrské armády (FSA) ve východním Aleppu. | Zdroj: Reuters

Z východní části Aleppa měli být všichni evakuováni už během středy, ale nakonec z toho sešlo. Od úterý platila dohoda o klidu zbraní, jenže boje ve zdevastovaném městě pokračují. Podle dostupných zpráv kontrolují povstalci ještě území o velikosti 2,5 čtverečního kilometru, informovala ve středu ruská agentura Interfax s odkazem na vojenské zdroje.

Obyvatelé i rebelové, kteří drželi Aleppo od roku 2012, měli být od středeční čtvrté hodiny ranní transportováni na sever Sýrie, ovládaný povstalci.

Dohromady se má jednat o 15 tisíc civilistů a čtyři tisíce povstalců, oznámila agentura Reuters.

Ačkoli dohoda o klidu zbraní platila od úterý, boje v Aleppu pokračovaly. Během nich bylo ve středu zraněno přes čtyřicet lidí, řekl jeden z tamních záchranářů.

Vláda obnovila bombardování povstaleckých čtvrtí a z místa byly hlášeny také útoky dělostřeleckých jednotek. Z porušení příměří se navzájem obviňovaly režim v Damašku a povstalci.

Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme