Evakuace Britů z Šarm aš-Šajchu vázne. Za komplikace prý může malá kapacita letiště

Británie dnes za mimořádných bezpečnostních opatření zahájila evakuaci svých občanů z egyptského Šarm aš-Šajchu. Právě odtud startoval o víkendu ruský dopravní letoun, který se zřítil na Sinaji. Za jeho zkázu může podle Britů nastražená bomba. Celkem by mělo z Egypta odletět dvacet strojů, přesun však provázejí komplikace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z Egypta se zatím vrátili jen něktěří Britové. Evakuaci prý komplikuje malá kapacita letiště | Zdroj: Reuters

První britští turisté, kteří byli na dovolené v egyptském Šarm aš-Šajchu, už se vrátili na londýnské letiště Gatwick. Repatriace ale oproti původnímu plánu nabírá zpoždění. Letiště v egyptském letovisku zvládne během dneška odbavit jen z 8 ze zamýšlených 29 evakuačních letů do Spojeného království. Důvody jsou prý čistě kapacitní.

Společnost EasyJet napřed ohlásila, že egyptské úřady odmítly udělit povolení několika jejím strojům přistát v Šarm aš-Šajchu. Do jiných destinací musely neplánovaně odklonit své prázdné letouny taky Thomson Airways nebo dopravce Monarch.

Britský velvyslanec v Egyptě John Casson čelil na letišti v egyptském letovisku rozhořčeným výtkám nervózních turistů. Odmítl, že by postup egyptských úřadů byl pomstou britské vládě.

Diplomat spolupráci s egyptskou stranou označil za velmi dobrou. Podle ambasadora Cassona je v první řadě třeba zajistit bezpečný odlet britských turistů, jakkoli chápe jejich narůstající frustraci.

Londýnská vláda musela vzít zpátky slib, že se jí do páteční půlnoci podaří dostat do vlasti 3500 britských občanů.

Do letadla si turisté smějí vzít jen jedno palubní zavazadlo o maximální hmotnosti pět kilogramů. Zavazadlový prostor zůstává prázdný. Další kufry prý turistům do Spojeného království dopraví londýnská vláda během příštích sedmi až deseti dnů.

Britské tajné služby údajně zachytily komunikaci o přípravě útoku na Sinaji

Číst článek

Omezením letecké dopravy do Egypta reagovali Britové na víkendový pád ruského letadla na Sinaji, při němž zahynulo 224 lidí. Podle Britů stojí za neštěstím nejspíš teroristé, kteří do airbusu dali bombu.

BBC a další média s odvoláním na zpravodajské služby uvádějí, že se bomba dostala do ruského dopravního letadla krátce před startem. Někdo z letištního personálu nejspíš umístil tašku s výbušným systémem do zavazadlového prostoru.

Daily Telegraph teorii podpořil detailními snímky několika částí vraku ruského airbusu, kde jsou podle listu patrné následky exploze uvnitř stroje – na jedněch dveřích jsou třeba znatelné stopy po šrapnelech.

Francouzská média zase informovala o tom, že na záznamech z černé skříňky zříceného ruského letounu je podle vyšetřovatelů slyšet exploze. Odkazují se na mezinárodní vyšetřovací tým.

Také se objevily informace, že britské tajné služby zachytily komunikaci radikálních islamistů, která variantu bombového útoku potvrzuje.

Sinaj - letecké neštěstí | Foto: Český rozhlas

Jiří Hošek, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme