Evakuace cizinců z Libye se dramatizuje. Násilí projednává OSN

Situace v Libyi se dále dramatizuje. Obětí pouličních bojů už jsou stovky a ze země se snaží dostat tisíce cizinců. Mnoho západních států už vyslalo evakuační lety. Pouliční boje mezi provládními ozbrojenci a odpůrci režimu zuří ve všech velkých městech země. Řešení eskalujícího násilí v Libyi projednává Rada bezpečnosti OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye Egypt demonstrace | Foto: ČTK

Evakuace zahraničních občanů se komplikuje. Ve druhém největším libyjském městě Benghází totiž boje poškodily přistávací dráhu na letišti. Upozornil na to egyptský ministr zahraničí, protože v Libyi žije a pracuje více než milión Egypťanů, kteří jsou také v nebezpečí. V Benghází ale nemohou přistávat ani evakuační letadla ostatních zemí.

V ulicích hlavního města leží podle svědků těla desítek lidí, které stoupenci Muammara Kaddáfího postříleli. Libyjský diktátor se před povstalci zabarikádoval na jedné vojenské základně v metropoli. Chystá prý další projev k národu.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval Kaddáfího, aby násilí v Libyi zastavil. O situaci dnes bude jednat Rada bezpečnosti OSN.

OSN nejspíš vojensky nezasáhne

Podle amerického zpravodaje Radiožurnálu Víta Pohanky se od zasedání Rady čeká rezoluce odsuzující střelbu, možná také výzva okolním státům, aby nevracely případné libyjské uprchlíky.

Některé nevládní organizace a libyjští diplomaté, kteří se na různých místech včetně USA od Kaddáfího vlády distancovali, požadují vojenský zásah proti Libyi.

Libye protest Kaddáfí | Foto: ČTK

„Něco takového je naprosto nepravděpodobné, OSN není proslulá akceschopností,“ dodává Pohanka.

Výmluvné je, že Libye právě zasedá v Radě OSN pro lidská práva, což podle některých nevládních organizací působí ve světle potlačování protestů jako naprostý výsměch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vít Pohanka o jednání Rady bezpečnosti OSN ve Zprávách o čtvrté.mp3

Na stranu odpůrců Kaddáfího se mimo jiné postavil washingtonský velvyslanec Alí Audžálí a celá diplomatická mise při OSN.

Martina Hanáčková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme