Evakuace syrského Aleppa neprobíhá. Dohoda o jejím umožnění neplatí, píše AFP

Evakuace povstalců a civilistů z východní části syrského Aleppa dobytého armádou nezačala, ačkoli se na ní v úterý dohodla opozice s Damaškem. Jenže dohoda neplatí a Aleppo není evakuováno. Informovala o tom agentura AFP. Podle DPA odjely autobusy, které měly sloužit k evakuaci, prázdné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci Svobodné syrské armády (FSA) ve východním Aleppu. | Zdroj: Reuters

„Íránské milice vrací lidi zpět,“ citoval Reuters jednoho z představitelů povstalců.

Podle dřívějších informací provládní aliance byl začátek evakuace stanoven na 4:00 SEČ. Dohoda ale neplatí a místo ticha při klidu zbraní se v Aleppu údajně nadále střílí.

Agentura Reuters ohlásila, že na hlavní výjezdové cestě z města čekalo s nastartovanými motory asi dvacet autobusů. Další desítka autokarů stála poblíž. Jenže všechny vozy už podle DPA z Aleppa odjely.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že východní část města opustilo za posledních 24 hodin 6000 civilistů, z toho 2000 dětí. Zbraně odevzdalo 366 rebelů.

Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin v úterý v Radě bezpečnosti oznámil, že všechny vojenské operace ve východním Aleppu skončily a město podléhá kontrole syrské vlády. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun nicméně tvrdil, že povstalci mají pod kontrolu ještě pět procent východních čtvrtí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme