Evakuace záchranných center v New Orleansu je u konce

Pět dní po té, co hurikán Katrina zdevastoval New Orleans, dorazila do tohoto velkoměsta pomoc. Vojenský konvoj dovezl zásoby potravin, pitné vody a léků. Uprchlíky ze stadionu Superdom se už podařilo evakuovat. Z New Orleansu tak zbývá odvést do bezpečí poslední dva tisíce obyvatel. V menších louisianských a mississippských městech, kam se lidé po ústupu vody už vrátili, chybí základní věci k životu. Přitom hlavní dálniční tah podél postiženého pobřeží je už několik dní průjezdný.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

evakuace New Orleansu

evakuace New Orleansu | Zdroj: ČTK

Lidé potřebují potraviny, vodu a léky, ale nemohou si pro ně do vzdálenějších míst sami dojet, protože není k sehnání benzin.

Mark, který má na starosti ostrahu velkého nákupního střediska u zničeného louisianského městečka Slidell, říká, že ve městě není stále ještě vůbec nic - ani voda, ani potraviny, ani benzin.

Pět dní po katastrofě poprvé otevřela nákupní střediska za městem, kde se tvoří na sluncem rozpáleném parkovišti několikahodinové fronty. "Prodáváme vodu, led, generátory, pily. Nemáme potraviny, které by se mohly kazit." Obchodní středisko střeží vpředu, vzadu i uvnitř ozbrojená ostraha, situace už ale podle Marka není nebezpečná.

Cat Curtisová tvrdí, že je to ve městě Slidell jak ve válečné zóně, lidé tady stále umírají a pomoc nepřichází dost rychle.

Na zpustošené jihovýchodní pobřeží Spojených států nicméně míří pomoc z celého světa. V seznamu, který dnes zveřejnilo ministerstvo zahraničí, figurují mimo jiné i Česká a Slovenská republika. Nejvyšší finanční a humanitární pomoc přichází zejména z ropných států, například z Kataru. Ten slíbil částku ve výši 100 milionů dolarů. Některé země nabízejí léky, potraviny nebo materiální pomoc, jiné peníze.

Americká vláda oznámila, že nabídky přijme proto, aby dárcovské státy neurazila. Šéfka americké diplomacie Condoleeza Riceová uvedla, že dary budou přijaty, jen některé o něco později. Zmínila konkrétně Srí Lanku, která sama ještě bojuje s dozvuky loňské katastrofy po vlnách tsunami.

Odborníci z coloradské univerzity mezitím varují, že ještě v září by mohl Spojené státy postihnout další silný hurikán. Katrina dosud způsobila až stomiliardové škody a zabila tisíce lidí.

Jiná skupina vědců kritizuje úřady za nepřipravenost. Katastrofu prý experti do podrobností předpověděli, navíc státní i dobrovolnické organizace loni v létě nacvičovaly zásah po simulované katastrofě podobného rozsahu, jaká jih Spojených států postihla tento týden. Ani akční plány pro kritické oblasti však nezaručily připravenost americké administrativy.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme