Evakuace židovských osadníků z pásma Gazy prakticky končí

Odsun všech obyvatel z 21 židovských osad v Gaze pomalu končí. Osadníci z poslední osady Necarim v pondělí po poslední modlitbě bez odporu nastoupili do autobusů a odjížděli. Zbývá tak ještě odsun dvou osad na západním břehu Jordánu - Homeš a Sa Nur. Jejich evakuace má začít v úterý.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

poslední bohoslužba před odsunem

poslední bohoslužba před odsunem | Zdroj: ČTK

Evakuace židovských osadníků z pásma Gazy je prakticky dokončena. Oznámil to izraelský vojenský generál Dan Harel poté, co obyvatelé poslední osady Necarim nastoupili do autobusů, které je po téměř 4 desetiletích židovského osídlení Gazy z tohoto palestinského území odvezly.

Zprávu o dokončeném odsunu z pásma Gazy uvítal vůdce palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, podle něhož je tento krok začátkem úplného izraelského odchodu z palestinských území. Zbývá tak ještě odsun 2 osad na západním břehu Jordánu - Homeš a Sa Nur.

Jejich evakuace má začít v úterý. Kolem těchto dvou obcí už zaujalo pozice několik tisíc vojáků a policistů. Obyvatelé obou osad se chtějí evakuaci bránit s pomocí asi 2000 radikálů, kteří do vesnic pronikli.

Izrael na západním břehu ruší jenom 4 ze 120 tamních osad. Podle listu The Jerusalem Post premiér Ariel Šaron prohlásil, že Izrael další osady na západním břehu evakuovat nebude a že bude naopak tamní osady rozšiřovat.

Milan Kopp, Zuzana Bančanská, Jaromír Janev, Marcela Pohanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme