Evakuaci posledních dvou osad provází tvrdý odpor

Izraelská armáda vyklízí od rána na západním břehu Jordánu posledních dvou z 25 židovských osad na palestinských územích. V Osadě Sa Nur museli prořezat zátarasy do synagogy a vynést z ní radikální odpůrce evakuace. V Homeši je připraveno vzdorovat 1200 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelští vojáci vstupují do osady Sa Nur | Foto: ČTK

Do zásahu na západním břehu Jordánu se zapojilo na 10.000 členů bezpečnostních složek. Osadníci vybudovali u vjezdů do osad barikády, které zapalovali, stejně jako nastražené pneumatiky.

Policisté museli použít buldozery a motorové pily, aby se vůbec do osad dostali. Na okrajích zajišťují bezpečnost elitní výsadkové brigády, které by měly zasáhnout v případě, že by se situace stala nezvladatelnou.

Ze Sa Nuru už odjely tři autobusy s osadnickými rodinami a z Homeše jeden. Nejvášnivěji se brání lidé, kteří v osadách nebydleli a přišli odsunu zabránit z jiných židovských enkláv na západním břehu Jordánu.

Největší odpor v synagoze v Sa Nuru kladl její zakladatel, avšak nakonec se vzdal a vyšel ven dobrovolně. V Homeši je připraveno vzdorovat 1200 lidí. Pálili izraelskou vlajku a někteří z osadníků žádali, aby je vojáci z domů vynesli.

Část osadníků a odpůrců evakuace má zbraně. Nejvyšší představitel izraelské policie Moše Karabí k situaci řekl, že se bezpečnostní síly budou snažit vyřešit situaci smírně, ale pokud by obránci osad stříleli, nasadí policisté nejostřejší prostředky.

V minulých pěti dnech se podařilo evakuovat všech 21 osad v pásmu Gazy. Na západním břehu byly ke zrušení určeny čtyři izolované vesnice. Obyvatelé Kaddimu a Ganimu se vystěhovali dobrovolně a buldozery dnes v Ganimu začaly srovnávat domy se zemí.

Izraelská vláda, která nehodlá další ze 120 sídlišť na západním břehu rušit, se rozhodla zlikvidovat právě tyto čtyři enklávy, protože jsou v pahorkovité krajině daleko od velkých bloků osad. Zabezpečení tamních obyvatel bylo pro armádu složité a vesnice byly v minulosti často terči palestinských útoků.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme