Evakuaci posledních dvou osad provází tvrdý odpor

Izraelská armáda vyklízí od rána na západním břehu Jordánu posledních dvou z 25 židovských osad na palestinských územích. V Osadě Sa Nur museli prořezat zátarasy do synagogy a vynést z ní radikální odpůrce evakuace. V Homeši je připraveno vzdorovat 1200 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelští vojáci vstupují do osady Sa Nur | Zdroj: ČTK

Do zásahu na západním břehu Jordánu se zapojilo na 10.000 členů bezpečnostních složek. Osadníci vybudovali u vjezdů do osad barikády, které zapalovali, stejně jako nastražené pneumatiky.

Policisté museli použít buldozery a motorové pily, aby se vůbec do osad dostali. Na okrajích zajišťují bezpečnost elitní výsadkové brigády, které by měly zasáhnout v případě, že by se situace stala nezvladatelnou.

Ze Sa Nuru už odjely tři autobusy s osadnickými rodinami a z Homeše jeden. Nejvášnivěji se brání lidé, kteří v osadách nebydleli a přišli odsunu zabránit z jiných židovských enkláv na západním břehu Jordánu.

Největší odpor v synagoze v Sa Nuru kladl její zakladatel, avšak nakonec se vzdal a vyšel ven dobrovolně. V Homeši je připraveno vzdorovat 1200 lidí. Pálili izraelskou vlajku a někteří z osadníků žádali, aby je vojáci z domů vynesli.

Část osadníků a odpůrců evakuace má zbraně. Nejvyšší představitel izraelské policie Moše Karabí k situaci řekl, že se bezpečnostní síly budou snažit vyřešit situaci smírně, ale pokud by obránci osad stříleli, nasadí policisté nejostřejší prostředky.

V minulých pěti dnech se podařilo evakuovat všech 21 osad v pásmu Gazy. Na západním břehu byly ke zrušení určeny čtyři izolované vesnice. Obyvatelé Kaddimu a Ganimu se vystěhovali dobrovolně a buldozery dnes v Ganimu začaly srovnávat domy se zemí.

Izraelská vláda, která nehodlá další ze 120 sídlišť na západním břehu rušit, se rozhodla zlikvidovat právě tyto čtyři enklávy, protože jsou v pahorkovité krajině daleko od velkých bloků osad. Zabezpečení tamních obyvatel bylo pro armádu složité a vesnice byly v minulosti často terči palestinských útoků.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme