Evakuovaní Afghánci se v Polsku otrávili houbami. Pětiletý chlapec nepřežil, bratr je v kritickém stavu

Pětiletý chlapec z Afghánistánu, který se v polském středisku pro uprchlíky otrávil houbami, zemřel. V pátek odpoledne lékaři oznámili také smrt jeho bratra. Několik uprchlíků z Afghánistánu se v posledních dnech ve dvou různých polských zařízeních pro běžence otrávilo houbami, které si nasbírali pro zpestření jídelníčku. Otrávila se i 17letá sestra chlapců, která ale byla ve středu propuštěna z nemocnice.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánci se otrávili 24. srpna - den po evakuaci z Kábulu - muchomůrkou zelenou (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons

„Bohužel, dětem se nám nepodařilo pomoci,“ uvedli lékaři varšavské dětské kliniky na čtvrtečni tiskové konferenci věnované stavu trojice sourozenců. Ředitel kliniky Marek Migdal podle listu Gazeta Wyborcza potvrdil smrt nejmladšího chlapce a uvedl, že velmi špatně je na tom i šestiletý chlapec, který po otravě podstoupil náročnou transplantaci jater od příbuzného. Játra sice fungují, ale chlapci selhává centrální nervový systém, a tak je na tom stejně špatně, jako byl jeho bratr. V pátek odpoledne lékaři oznámili i jeho smrt.

Polský prezident vyhlásil kvůli migraci výjimečný stav u hranic s Běloruskem. Trvat má 30 dnů

Číst článek

Afghánci se otrávili 24. srpna - den po evakuaci z Kábulu - muchomůrkou zelenou, pokládanou za nejnebezpečnější a nejjedovatější houbu v Evropě a Severní Americe. Dospělí členové rodiny byli hospitalizováni v jiných nemocnicích, ale jejich stav nebyl tak vážný.

Pochyby o dostatku jídla

Úřady tvrdí, že běženci dostávají ve středisku dost jídla, ale aktivisté to podle opozičního deníku zpochybňují. Afghánci si prý stěžují na hlad, a tak jim nevládní organizace dodávají potraviny. Nyní je ale středisko uzavřeno kvůli karanténě. Podle platné úřední normy mají uprchlíci nárok na jídlo za devět zlotých na osobu a den, tedy v přepočtu za asi 50 korun.

Gazeta Wyborcza předpokládá souběh nešťastných okolností: Afghánci si mohli uvařit polévku z hub, které neznali, prostě proto, že si chtěli sami něco připravit. V Afghánistánu se jedovaté houby nevyskytují, zatímco v polských lesích je spousta jedovatých druhů.

Rodina si houby nasbírala v lese kolem střediska pro běžence v Podkowě Leśné nedaleko Varšavy. Polsko tuto rodinu evakuovalo z Afghánistánu na žádost Británie, její otec pracoval pro Brity. Následně polská média informovala o otravě houbami jiných čtyř Afghánců ve středisku v Linině ležícím jižně od Varšavy.

Otravu vyšetřují polské úřady. V Polsku je podle televize TVN aktuálně 1024 Afghánců, evakuovaných po ovládnutí jejich vlasti radikálním hnutím Tálibán.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme