OBRAZEM: Loď Ever Given, která zablokovala Suezský průplav, dorazila do Rotterdamu. Zpozdila se o 100 dní

Kontejnerová loď Ever Given, která letos v březnu šest dní blokovala frekventovaný Suezský průplav, po třech týdnech plavby dorazila do přístavu v Rotterdamu. Plavidlo teprve začátkem července dostalo povolení odplout od Sinaje, protože teprve krátce předtím se Správa Suezského průplavu domluvila s majitelem lodi na odškodném. Informovala o tom agentura Reuters.

Rotterdam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z největších kontejnerových lodí světa nyní bude při vykládce kotvit u terminálu ECT Delta, 3. srpna by měla vyplout do anglického přístavu Felixstowe. Loď s 18 300 kontejnery na palubě do cílového přístavu dorazila se zpožděním více než 100 dní.

Loď plula příliš rychle a měla technické nedostatky, tvrdí správa Suezu. Majitel lodi viní správu kanálu

Číst článek

Přes 400 metrů dlouhá loď o hmotnosti 220 000 tun zablokovala Suezský průplav 23. března. Lodní cesta byla neprůjezdná v obou směrech a u obou ústí nakonec čekalo na proplutí asi 400 lodí, což narušilo světový obchod. Ever Given se podařilo vyprostit až po šesti dnech.

Správa Suezského průplavu posléze plavidlo za to, že blokovalo dopravu v průplavu, držela ve Velkém Hořkém jezeru mezi severní a jižní částí průplavu až do 6. července, což vyvolalo spor s pojistiteli lodi a japonským vlastníkem, společností Shoei Kisen. Za záchrannou operaci a další ztráty požadovala správa odškodné přesahující 900 milionů dolarů (19,5 miliardy korun), které později snížila na 550 milionů dolarů.

Suezským průplavem prochází přes deset procent světového obchodu, včetně sedmi procent globálních dodávek ropy. V loňském roce tímto kanálem proplulo více než 19 000 lodí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme