Rakousko 0:3 Česko

Evropa bude mít strategii boje s novodobými formami otrokářství

Otrokářství není pojmem z minulosti. Jeho moderní formy se objevují i v dnešním světě a nevyhýbají se ani zemím Evropské unie. Evropská komise proto přijala strategii boje proti obchodování s lidmi. V Bruselu ji představila komisařka pro vnitřní věci Cecilia Malmströmová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noční klub, prostituce (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

O tom, do jaké míry je v unie rozšířené obchodování s lidmi, zatím existují jen odhady, jedná se však o stovky tisíc případů. Přesná data budou k dispozici na podzim, kdy bude mít unie údaje od Eurostatu.

V Evropské unii často končí oběti obchodování s lidmi v sexuálním průmyslu či ti, kdo jsou jako otroci nuceni k práci – těch je asi 14 procent. Unie však není jen cílovou zemí, oběti často pocházejí i přímo z jejich členských států. Jejich počet navíc roste.

Odhaduje se, že po celém světě je oběťmi nucené práce, a tedy novodobými otroky, skoro 21 milionů lidí. Z toho jeden a půl milionu připadá na vyspělé oblasti, jako je právě Evropa, Severní Amerika, Japonsko a Austrálie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novodobém otrokářství na půdě Evropské unie informoval zahraniční zpravodaj Pavel Novák

Stovky tisíc lidí v EU jsou oběťmi novodobého otrokářství. Po světě jich je až 21 milionů

Číst článek

Přijatá strategie má doplnit loni přijatou směrnici o prevenci obchodování s lidmi a boji proti němu a dává několik konkrétních příkladů.

Má být posíleno vyhledávání a identifikace obětí. Je třeba jim poskytovat jim pomoc, vytvořit nadnárodní mechanismus informování o tom, kde byly oběti nalezeny, protože v podobných zařízeních mohou být v jiných zemích další.

Strategie chce podporovat prevenci, centra pro pomoc obětem, národní jednotky pro potírání obchodu s lidmi. Mají být také využívány znalosti evropských agentur, například pro justiční spolupráci nebo policejních agentur.

Státy si budou vyměňovat informace o nových metodách zločinců, o tom, jak postupují, jak lidi převážejí a kde je ukrývají. Předají si také navzájem své nejlepší postupy proti obchodu s lidmi, které jednotlivé státy přijímají.

Většímu počtu odhalení brání strach obětí

Úspěšnost odhalování a potírání obchodování s lidmi není v unii příliš vysoká, počet odhalených případů dokonce klesá. V roce 2008 bylo odhaleno 1500 zločinů, v roce 2010 jen 1250.

V České republice panuje podobná tendence, před čtyřmi lety bylo podle údajů ministerstva vnitra odhaleno 29, před dvěma lety 24 případů. Z nich vyšetřovatelé objasnili 17 případů, 9 lidí za ně bylo odsouzeno.

Nízký počet odhalených případů obchodování s lidmi je ovlivněný i tím, že se oběti bojí proti svým věznitelům vypovídat. Často jsou to lidé, kteří jsou pod tlakem nebo vydíráni přes své příbuzné, nad kterými mohou mít zneuživatelé moc.

Pavel Novák, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme