Evropa by kvůli skandálu s koninou mohla zpřísnit označování hovězího masa

Kvůli aféře s koninou možná Evropa začne označovat hovězí maso ve zmrazených jídlech. O skandálu s výskytem koňského masa v předem připravených potravinách dnes budou v Bruselu jednat ministři zemědělství členských zemí Evropské unie. Zavedení tvrdších pravidel žádá Francie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inspekce zjistila koninu v hovězích lasagních firmy Nowaco. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Povinné označení původu požaduje francouzský prezident Francois Hollande. Na předem připravených lasagních nebo hamburgerech by tak muselo stát, odkud pochází v nich obsažené hovězí.

Označení původu je teď povinné jen u samostatně prodávaného masa.

Někteří odborníci ale varují před protekcionismem. Domácí zemědělci by prý povinné označení mohli využít k tomu, aby spotřebitele nabádali ke koupi jen jejich vlastních produktů.

Česko je pro označování

Česko podpoří povinné označování původu masa ve zpracovaných potravinách. Českému rozhlasu to v Bruselu řekl ministr zemědělství Petr Bendl:

„Byl bych rád, aby ta informace byla na každém pultu. Aby všichni věděli, jakou potravinu a od jakého výrobce si kupují.“

Česko bude chtít hlavně zlepšit vzájemné informování.

„Máme zkušenost s polskou solí. Nedokázali jsme rychle dostat z Poláků informaci, kde se ta technická sůl a v kterých potravinách nachází,“ připomněl ministr.

Evropská komise by měla podle Bendla přísněji postihnout země, které nedodržují pravidla.

Bendl: Česko nebude rozdávat potraviny s koninou chudým

Číst článek

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme