Evropa by se měla za Kosovo postavit, řekl Českému rozhlasu exprezident Sejdiu

Nežádáme od Srbska uznání, ale konec trucování, říká v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas bývalý kosovský prezident Fatmir Sejdiu. Evropa by se podle něho měla za Kosovo postavit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Priština - Kosovo

Priština - Kosovo | Foto: www.prishtina-komuna.org

Premiéři Srbska a Kosova se tento týden - a pod tlakem Evropské unie - sešli u jednoho stolu. Bez jmenovek a oficiálních státních symbolů. Pro Srbsko je jeho bývalá provincie balvanem na cestě do EU. Ta Srbsko nutí k normalizaci vztahů, ale Bělehrad nezávislost Kosova neuznává, stejně jako pět zemí unie. A to je - pro změnu - překážka integrace Kosova do Evropy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý kosovský prezident Fatmir Sejdiu poskytl exkluzivní rozhovoru pro Český rozhlas. Natočil ho Martin Dorazín

Bývalý kosovský prezident Fatmir Sejdiu v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas vyzval unii k větší jednotě a rozhodnosti:

„Evropská unie pro nás udělala hodně, ale problém je v tom, že pět států Kosovo ještě neuznalo, a to má bezesporu vliv na ostatní země. Myslím si, že uznání ze strany zbylých zemí EU můžeme očekávat, protože vidíme určitý posun v tomto směru. Důležité je, že všechny tyto země jsou v Kosovu přítomny v různých misích - NATO nebo EULEX. Neměly by s uznáním váhat, protože Kosovo je normální zemí.“

„Evropa by se měla hlavně sjednotit, nevytvářet kolem kosovského tématu spory a jednoznačně se za Kosovo postavit. Nechápu, proč země, které nás uznaly, zastávají v různých mezinárodních organizacích ke Kosovu jakýsi lhostejný nebo - jak říkají - neutrální postoj,“ říká kosovský exprezident Fatmir Sejdiu.

Fatmir Sejdiu | Foto: Jaromír Janev

Neklid podle něj vyvolává srbská menšina na severu Kosova podněcovaná z Bělehradu.

„Máme problémy se Srby na severu Kosova. Stále tam existují paralelní mocenské struktury, podporované Srbskem, což vytváří živnou půdu pro hospodářskou kriminalitu. Působí tam i jiné struktury, včetně tajných služeb, které poškozují život samotných srbských občanů. My jsme jim poskytli dostatečné záruky jejich práv. Co potřebujeme, je spojit síly a sebrat odvahu.“

Většina kosovských politiků stejně jako bývalý prezident Sejdiu začátek dialogu se Srbskem přivítala.

„Je to nová fáze v našich kontaktech. Se Srbskem vedeme od vyhlášení nezávislosti tzv. technický dialog. Především se musíme dohodnout na pohraničním režimu, na boji proti organizované kriminalitě, svobodě pohybu a ekonomické spolupráci. Nesmíme si stavět překážky v mezinárodních organizacích, aniž bychom přitom otevírali otázku statutu Kosova. V Srbsku stále kolují představy, že bychom měli jednat o statutu Kosova, ale to je pro nás naprosto nepřijatelné. Kosovo je dnes nezávislým státem.“

A jako suverénní stát by mohlo své srbské menšině poskytnout autonomii. To ale exprezident Sejdiu kategoricky odmítá:

„Snahy otevřít otázku statutu severního Kosova jsou vměšováním do našich záležitostí. Podle naší ústavy je Kosovo unitární zemí a její rozdělení by bylo nebezpečné. Dvě třetiny Srbů nežijí na severu, ale v centrální a jižní části Kosova. Dáte-li jedněm zvláštní statut, ozvou se ti ostatní, kteří tvoří většinu A co pak dáte jim? To by narušilo multietnický charakter Kosova. Nabízíme všem stejné záruky a stejný přístup.“

Kromě nezávislosti a autonomie pro srbskou menšinu je Kosovo ochotné jednat o všem:

„My nabízíme proevropský přístup založený na spolupráci a otevřených hranicích. Jako šéf vyjednávacího týmu jsem prosazoval dobrou a přátelskou dohodu. Uvažte, jak je to paradoxní: Přestože se nám Srbové za válku neomluvili, my jim podáváme ruku. Děláme to ale v zájmu příštích generací. Srbsko nás uznat nemusí, stačí, když nám nebude dělat problémy,“ prohlásil v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas kosovský exprezident Fatmir Sejdiu.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme