Evropa chce větší ochranu dětí před sexuálním zneužíváním

Tresty za zneužívání dětí by měly být v celé Evropské unii podobné. Navrhuje to Evropská komise. Brusel zároveň požaduje, aby se postih zneužívání dětí výrazně zpřísnil. O návrzích Komise dnes na schůzce v Lucemburku jednali ministři spravedlnosti zemí sedmadvacítky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky států Evropské unie | Foto: Pavel Bílek

Podle Komise postihne různá forma zneužití 10 až 20 procent evropských dětí. Brusel chce proto zavést nové druhy trestných činů. Mají se týkat pedofilní sexuální turistiky do ciziny nebo postihu prohlížení internetových stránek s dětskou pornografií.

Komisař pro vnitro a justici Jacques Barrot je přesvědčen, že výše trestů za tyto činy by měla být ve všech zemích Unie podobná: "Je třeba, aby nebyly velké rozdíly ve výši trestů, protože pedofilové by toho využívali."

Členské státy ale podle diplomatů nebudou souhlasit s úplnou harmonizací výše sazeb. Podle české ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové předá české předsednictví tuto agendu svým švédským nástupcům.

Komisař Barrot je přesvědčen, že státy se na přísnějším trestání zneužívání dětí v druhé půlce letošního roku shodnou.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme