Evropa chce vyvinout bezpilotní letouny, mají hlavně sledovat imigranty

Česko a několik dalších zemí Evropské unie budou společně používat bezpilotní letouny. Ty by mohly například sledovat pohyb uprchlíků ve Středomoří nebo monitorovat dopravní zácpy a následky povodní. V Bruselu to oznámil první náměstek ministra obrany Daniel Koštoval. Bezpilotní stroje ale může Evropa použít i v boji.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jako retranslační stanice pro přenos signálu mezi řídicím stanovištěm a chirurgickým robotem slouží bezpilotní letoun

Jako retranslační stanice pro přenos signálu mezi řídicím stanovištěm a chirurgickým robotem slouží bezpilotní letoun | Foto: U.S. Air Force

Podle prvního náměstka ministra obrany Daniela Koštovala panuje shoda, že Unie vlastní bezpilotní letadla potřebuje:

„Obecně je cílem, aby Evropa byla schopná v letech 2020 až 2025 vyrábět bezpilotní prostředky druhé generace a nemusela je kupovat mimo Evropu. Je to vnímáno jako strategický projekt, který by Evropani měli sami realizovat.“

Na projektu se bude podílet český stát i průmysl. „Cílem v příštím roce je, aby český průmysl do programu investoval až do zhruba 200 tisíc eur,“ dodává Koštoval.

Američané používají bezpilotní letouny k likvidaci militantních islamistů v Pákistánu nebo Afghánistánu. Evropská unie chce bezpilotní letadla používat hlavně k civilním účelům.

Unie by je ale mohla nasadit i při vojenských akcích v zahraničí, jako byla intervence v Libyi před dvěma lety.

Grafický profil k americkému bezpilotnímu programu | Foto: ČTK

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme