Evropa diskutuje o přínosech a úskalích jaderné energetiky

Evropské jaderné elektrárny by měly projít speciálními zátěžovými testy. Uvedl to dnes navečer eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger po bruselské schůzce unijních jaderných expertů. Podnět k ní dala krizová situace, která nastala v několika japonských elektrárnách poškozených při silném zemětřesení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemětřesením a tsunami poškozená jaderná elektrárna Fukušima 1 v Japonsku

Zemětřesením a tsunami poškozená jaderná elektrárna Fukušima 1 v Japonsku | Foto: AFP

Taky v řadě evropských zemí se kvůli krizi na japonském ostrově Honšů znovu rozproudila diskuse o přínosech a úskalích jaderné energetiky.

Zatím nejrazantnější krok v tomto směru dnes předvedla německá vláda. Kancléřka Angela Merkelová po dohodě s premiéry pěti spolkových zemí rozhodla o dočasném odstavení sedmi nejstarších bloků, tedy těch, které byly postaveny před rokem 1980.

Ani ne před půl rokem ovšem spolková vláda rozhodla o prodloužení provozu jaderných elektráren až do roku 2036. A nyní reaktory odstavuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jaderné energetice v Evropě se mluvilo v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„Jde o tříměsíční moratorium. Vláda mluví o tom, že během nich musí dojít k novým kontrolám vzhledem k novým zkušenostem z Japonska. Ačkoliv Německu samozřejmě takové zemětřesení a tsunami nehrozí, musí počítat například s leteckým teroristickým útokem, pádem letadla a podobně,“ říká zpravodajka Českého rozhlasu v Německu Klára Stejskalová.

Odstavení reaktorů je podle ní vyvoláno zejména politickou nutností. Zatímco donedávna bylo proti atomové energii kolem 60 procent Němců, nyní jejich počet výrazně roste a Německa čekají v příštích dvou týdnech troje zemské volby.

O politizaci tohoto kroku je přesvědčen také náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner, který je pověřený i řízením sekce energetiky.

Za přemrštěné reakce na zprávy z Japonska považuje výsledky dnešních jednání v Evropě jaderný fyzik František Janouch.

„Domnívám se, že naše jaderné elektrárny a většina evropských jsou zajištěny proti všem normálním možným rizikům,“ říká František Janouch.

Klára Stejskalová, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme