Evropa hlásí další případy ptačí chřipky

Virus ptačí chřipky byl poprvé zachycen ve Francii. Potvrdily ho předběžné laboratorní testy uhynulé kachny na východě země v departementu Ain. Teď se čeká na výsledky dalších analýz. Ministerstvo zemědělství ale už připustilo, že se na devadesát procent jedná o vysoce nebezpečný virus H5N1. Francie je 12 evropskou zemí, ve které se onemocnění objevilo. Otázka ptačí chřipky se tak stala aktuální i pro evropské instituce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

labuť na Rujáně

labuť na Rujáně | Zdroj: ČTK

Francouzský ministr zemědělství potvrdil, že o přítomnosti nebezpečného viru nemůže být pochyb. Zkoumány jsou také dvě další uhynulé kachny. Na druhou stranu výsledky z laboratoře nepotvrdily virus u uhynulé labutě z okolí Lyonu.

Francie má dlouhodobě připraven krizový plán, jehož součástí je naprostá izolace veškerého ptactva a drůbeže do tří kilometrů od místa, kde se smrtící virus objeví. Zvažuje se rovněž vakcinace drůbeže. Francie se na epidemii ptačí chřipky připravuje velmi intenzivně i z toho důvodu, že právě tato země je považována za centrum migrace ptactva.

Vzrůstající počet zemí, které potvrzují nákazu ptačí chřipkou, přivedl otázku preventivního očkování drůbeže i na program Evropské komise. Ta na návrh Nizozemska a Francie na preventivní očkování zatím reaguje zdrženlivě. Mluvčí evropského komisaře pro zdraví a ochranu spotřebitelů upozornil na rozdílné názory expertů na efektivnost preventivního očkování. Bylo by nutné jasně rozlišit očkovanou drůbež od neočkované.

"Nizozemsko požádalo Evropskou komisi o schůzku na pondělí. Možné preventivní očkování se na ní má projednat," řekl tiskový mluvčí komise Philips Tod. Francie už tak podle něj učinila dříve.

"Nepočítá se ale s tím, že by měla být preventivní vakcinace hrazená ze společného rozpočtu. Nezmiňuje se o tom direktiva o ptačí chřipce, na které se členské země dohodly už loni," dodal mluvčí komise.

Ptačí chřipka zvyšuje také tlak na vyšší dotace zemědělcům v Evropské unii. Obavy z šířící se nemoci v některých členských zemích prudce snížily ceny drůbežího masa a chovatelé začínají žádat kompenzace. Například v Itálii se cena drůbeže snížila až o 70 procent za několik dnů po nálezu viru ptačí chřipky u divokých labutí na jihu země.

List Financial Times dnes cituje italského ministra zemědělství Gianniho Alemana. Ten chce, aby Brusel dovolil Římu zvýšit na dvojnásobek částku, kterou může vyplatit jako podporu chovatelům, kteří mají problém s odbytem.

Italská vláda je údajně ochotná dotace zemědělcům zvýšit i bez souhlasu Bruselu a riskovat tak sankce. V dubnu ji totiž čekají parlamentní volby a je pod tlakem, aby zemědělcům pomohla. S přibývajícími zeměmi, ve kterých se ptačí chřipka vyskytuje, se dají očekávat další podobné požadavky.

Také české drůbežářské farmy dělají všechno proto, aby obavám lidí z konzumace bílého masa zamezily. Spotřebitele ujišťují, že jíst drůbeží maso i vejce z velkochovů mohou dál bez nebezpečí přenosu nákazy na člověka. Statistiky přitom dokládají, že rovněž v České republice jde prodej kuřat, slepic i krůt v posledních dnech dolů, a padají i jejich nákupní ceny.

Jak ale tvrdí František Svoboda z vedení Agrární komory, kontrola drůbeže na všech farmách je velmi přísná a nezávadnost zboží, které jde do prodeje, je tak zaručená.

"Denně vyhodnocuje všechno, co se na našich halách děje. Vyhodnocení úhynu, pitvy a všechno, co s tím souvisí. Já se tohoto neobávám, ale obávám se spíš, že se nám vyděsí spotřebitelé a poklesne zájem o drůbeží výrobky. Tím bychom se mohli dostat ke snížení cen a horší prosperitě," řekl Českému rozhlasu Svoboda.

Jan Šmíd, Vít Pohanka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme