Evropa hodnotí Havla jako morální autoritu s celosvětovým přesahem

K úmrtí bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla se vyjadřují státníci z celé Evropy. Většinou ho vyzdvihují jako morální autoritu s mimoevropským přesahem a jeho smrt hodnotí jako velkou ztrátu. Mnozí připojují také konkrétní zážitky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel vysvětlil, jak na jeho film Odcházení reagovali známí

Václav Havel vysvětlil, jak na jeho film Odcházení reagovali známí | Foto: Filip Jandourek

V Německu si připomínají všechny životní role Václava Havla – dramatika, disidenta i politika. Média ho vnímají jako hrdinu, ale i buřiče. K Havlovu odkazu se hlásí celá řada německých politiků. Oceňován je především jeho morální kredit, mnozí nicméně vzpomínají i na osobní, lidské zkušenosti se zesnulým exprezidentem.

Někdejší spolkový prezident Richard von Weizsäcker vyzdvihl rysy osobnosti, které dělaly Václava Havla výjimečným.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu v Německu Klára Stejskalová informuje o názorech Němců na odkaz Václava Havla

Během Weizsäckerovy návštěvy Prahy se totiž Havel odklonil od předepsaného protokolu a zavedl ho do jedné ze svých oblíbených malostranských hospůdek.

Na české ambasádě v Berlíně je dnes od desáté hodiny vystavena kondolenční kniha, kam se mohou přijít s Václavem Havlem rozloučit Němci i Češi žijící v Německu. Pod vlajkou visící na půl žerdi vznikl improvizovaný pomníček s fotografiemi, květinami a svíčkami.

Velvyslanec Rudolf Jindrák říká, že zpráva o Havlově smrti Německo zasáhla a soustrast od včerejška vyjádřila celá řada lidí od vládních a parlamentních představitelů až po běžné občany.

Morálnímu a politickému odkazu bývalého českého prezidenta se věnovaly také oba kanály veřejnoprávní televize, které odvysílaly několik dokumentů.

Podle německých médií dal Václav Havel Čechům svobodu, ale většího uznání se dočkal za hranicemi své vlasti. Připomínána je rovněž omluva sudetským Němcům za vyhnání.

Také účastníci internetových diskuzí se ovšem vyjadřují ve smyslu, že svět přichází o velkou morální autoritu a o člověka, který nezneužíval politiku k vlastnímu prospěchu.

Francie

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v reakci na Havlův skon oznámil, že je velmi smutný. Exprezidenta pak označil za jednoho z největších Evropanů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd přináší reakce na úmrtí Václava Havla

Z francouzských politiků ovšem nejdříve zareagoval někdejší ministr kultury Jack Lang, který se s Havlem velmi dobře znal z doby, kdy prezident François Mitterrand se spolupracovníky uspořádal pro československé disidenty snídani na francouzském velvyslanectví v Praze.

Jednalo se o důležitý krok, který vlastně legitimizoval disidenty v čele s Václavem Havlem. Pak se k jejich uznání připojily další země.

K této historické události se u příležitosti exprezidentova úmrtí vracejí také francouzské deníky.

Havel prý na francouzské gesto nikdy nezapomněl a jedna z jeho prvních zahraničních cest ve funkci prezidenta vedla právě do Francie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Jacques Rupnik, který žije ve Francii, vzpomíná na Václava Havla

„Nepamatuji si nikoho jiného, komu byl vykázán takový prostor nebo taková pocta a takový zájem. Ten zájem je obrovský a já vím, že média to všechno přeženou, ale o něčem to vypovídá určitě – že jeho osobnost, jeho životní příběh, také jeho myšlenky přesahovaly určitě rámec Československa a pro celou Evropu hodně znamenají, zejména ve chvíli, kdy je Evropa v krizi,“ říká politolog Jacques Rupnik, který ve Francii žije. Lidé podle něj někdy potřebují spojit silnou myšlenku se silnou osobností.

„Otázky, které ho zajímaly, otázky lidských práv, demokracie, občanské společnosti, životního prostředí a tak dále, to jsou otázky dneška, se kterými se budeme potýkat v příštích letech, a jeho hlas nám tady bude scházet,“ dodává především o české politice.

Rusko

Jiná situace panuje v Rusku, kde se oficiální místa k úmrtí exprezidenta Havla nevyjádřila. Reakce tedy přicházejí především od aktivistů a ochránců lidských práv, kteří se s Václavem Havlem osobně znali.

Předseda opoziční strany Jabloko a častý host Fora 2000 Grigorij Javlinskij například mluvil o velké ztrátě. Aktivisté Havla oceňují jako člověka, kterého si vážili nejen za éry Sovětského svazu, ale zejména v posledních deseti letech, kdy Rusko čelí kritice za pošlapávání lidských práv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odezvy na Havlovu smrt v Rusku sledovala moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

Václav Havel se při svých návštěvách Ruska s aktivisty stýkal a na rozdíl od mnoha zahraničních státníků se je nebál otevřeně podporovat. Mnohým se také zamlouval jeho názor, že byznys nesmí dostat přednost před lidskými právy.

Ruští komentátoři připomínají především Havlovu úlohu při pádu komunistického režimu v Československu a jeho roli při obnovení svobodného státu založeného na demokratických hodnotách. Zmiňují také přesah jeho myšlenek do celého světa.

Deník Kommersant zdůraznil, že Havel ve vztahu k Rusku nejednal podle diktátu politické korektnosti, ale v souladu s vlastním přesvědčením. Protestoval například proti tomu, aby premiér Vladimir Putin obdržel prestižní německou cenu Quadriga.

Slovensko

Zatím jen skromně si odchod Václava Havla připomínají lidé na Slovensku. Dnes večer se v Bratislavě koná veřejná vzpomínka na bývalého prezidenta a na několika místech budou vystaveny kondolenční knihy.

Jako první ji vystavil Úřad slovenské vlády. Česká ambasáda v Bratislavě se přidá zítra.

Zemřel Václav Havel | Foto: Filip Jandourek

Připojit se chtějí také Banská Bystrica nebo Košice. Kondolenční knihy z různých částí Slovenska pak budou odeslány na českou ambasádu v Bratislavě.

Úmrtí Václava Havla vyvolalo na Slovensku velkou odezvu v médiích, ale nekonala se žádná spontánní veřejná shromáždění.

Pietní vzpomínku svolali Havlovi příznivci na dnešní večer na nábřeží Dunaje.

Na Facebooku se už objevily výzvy, aby za Václava Havla drželo také Slovensko státní smutek. Prý by o tom měla dnes rozhodnout vláda.

Lidé na Václava Havla vzpomínají spíš soukromě. Připomínku exprezidenta chystají převážně jen česká krajanská sdružení na Slovensku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěch Berger přibližuje situaci na Slovensku po Havlově smrti

Slovenské noviny i webové servery jsou plné článků a komentářů o Havlovi. Deník SME dnes napsal, že slovenští i světoví státníci by měli o Havlově odkazu méně řečnit, a více se jím řídit.

Václavu Havlovi vyjádřili absolutní uznání i jeho někdejší političtí oponenti jako bývalý premiér Vladimír Mečiar. První slovenský prezident Michal Kováč pak Havla pochválil za to, jak se zachoval při rozpadu federace.

Právě rozdělení Československa přitom Havlovi dosud řada Slováků vyčítá. Politici teď ale na staré výčitky zapomněli a mluví o Havlovi jako o velké osobnosti, která je součástí slovenských dějin.

Jan Šmíd, Klára Stejskalová, Lenka Kabrhelová, Vojtěch Berger, Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme