Evropa jedná o formě podpory Spojených států

Evropa je v diplomatickém varu. Evropští státníci horečně jednají o tom, jak se zapojí do vojenské operace Spojených států. Ráno jednal v Paříži s francouzským prezidentem Chitrakem britský premiér Tony Blair. Evropská unie chystá na zítra summit, který má rozhodnout jak pomůže svému spojenci za Atlantikem. Americký ministr obrany Richard Armitage v bruselském sídle NATO dnes prohlásil, že Spojené státy pomoc Severoatlantické aliance nechtějí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po jednání s Radou NATO Armitage zároveň prohlásil, že Washington uvítal jako zásadní výraz solidarity rozhodnutí, kterým aliance po teroristických útocích v USA minulý týden použila článku pět Washingtonské smlouvy o vzájemné obraně.

Odborníci tvrdí, že větší vojenskou pomoc mohou Spojeným státům poskytnout pouze tři evropské země - Velká Británie, Francie a Německo. Od ostatních Washington očekává politickou podporu, povolení přeletu vojenských letadel na jejich územím a specialisty. V případě České republiky by to mohla být jednotka protichemické obrany. Pzornost diplomatů se zatím soustřeďuje na zmíněnou trojici velkých evropských států. Zatím co německý kancléř Schröder nabídl Americe bezvýhradnou vojenskou pomoc, Francie a Británie jsou opatrnější. Prezident Chirac řekl, že jeho země se zúčastní pouze dobře připravené odvety, kterou odmítl nazvat válkou. Premiér Blair jednal v Paříži s Chiracem právě o těchto jemných rozdílech v terminologii.

Britský premiér Tony Blair, který opakovaně prohlásil, že útoky teroristů proti USA byly útoky na celý civilizovaný svět, ještě dnes navštíví New York a Washington. Rozhovory Blaira s představiteli evropských a afrických zemí tento týden pokračovaly včera jednáním s německým ancléřem Gerhardem Schröderem a dnešními rozhovory s francouzským prezidentem Chiracem. Zpravodajové nejen v Británii uvádějí, že z Blaira se stal hlavní mimoamerický koordinátor připravované akce proti mezinárodnímu terorismu, zatímco mezináropdní veřejnost pokračuje v debatách o tom, zda jde o válku nebo něco jiného. Ještě dnes premiér s manželkou cestuje do New Yorku a Washingtonu, v New Yorku se sejde s hasiči a policisty a promluví v anglikánském kostele v Manhattanu na upomínkové bohoslužbě. Po rozhovorech s americkým prezidentem premiér odletí do Bruselu na zítřejší summit Evropské unie.

Silné emoce si z návštěvy USA přinesl francouzský prezident Jacques Chirac. Během své dvoudenní cesty do Washingtonu a New Yorku, kam zavítal jako vůbec první cizí státních po teroristických útocích, jednal v Bílém domě v prezidentem Bushem a v New Yorku navštívil místo katastrofy. Prezident Chirac se svěřil francouzskému rozhlasu, že na něj nejvíce zapůsobil pohled na místo zkázy z vrtulníku. "Teprve nyní chápu rozsah katastrofy," prohlásil se zjevným pohnutím francouzský prezident. Francie bude diskutovat o cílech a způsobech společných akcí v boji s terorismem, vyplývá z Chiracových jednání s prezidentem Bushem. Chirac ovšem zpochybňuje slovo válka a prohlašuje, že svět stojí před konfliktem zcela nové povahy. Diplomatická aktivita v Paříži ovšem jen těžko zakrývá zdrženlivost zdejších politických kruhů k "silácké" odvetě. V Afghanistánu již není co vybombardovat a u nás doma máme hodně muslimů, ozývá se ve Francii stálečastěji.

Německý kancléř Gerhard Schröder dnes jedná v Berlíně s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Georgem Robertsonem. Robertson přijíždí do Berlína pouhý den po návštěvě premiéra Tonyho Blaira. Témata rozhovorů jsou jasná - podíl Německa na odvetných operacích evropských členů NATO po boku Spojených států. Kancléř Schröder dostal ve středu od Spolkového sněmu fakticky volnou ruku. Také ministr zahraničí Joschka Fischer, který navštívil Bílý dům, přislíbil Spojeným státům všemožnou pomoc. Německo přitom klade důraz na dialog a vytvoření celosvětové protiteroristické koalice. "Nechceme dopustit souboj kultur, to je strategie terorismu. Naší strategií musí být dialog, řekl ministr Fischer televizi ARD ve Washingtonu. Pořádek začíná Německo zavádět od sebe, příští rok na boj s terorismem budou vyčleněny dodatečné tři miliardy marek.

Milan Fridrich, Milan Kocourek, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme