Evropa má v ocelářské válce spadeno i na krále motorek

Evropská unie chystá odvetu za americká dovozní cla na ocel. Unie si prý vytvořila seznam zboží, které vyrábějí lidé podporující prezidenta Bushe. Na ně chce uvalit tarify přesahující dvě miliardy dolarů ročně. Opatření patnáctky se mohou podle bruselského zpravodaje Radiožurnálu Milana Fridricha dotknout třeba kultovních motorek Harley-Davidson.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

železárna | Foto: Svaz průmyslu a dopravy ČR

Evropská unie chce podle nejmenovaných zdrojů ukázat, že nebude přihlížet tomu, jak Spojené státy chrání svojí ekonomiku na úkor ostatních. Unie si proto vytipovala zboží vyrábějící se v amerických regionech, kde má prezident Bush silnou pozici.

Právě tam chce Brusel udeřit, protože republikáni prezidenta Bushe budou muset v těchto místech obhajovat své pozice v Kongresu a v Senátu. Unie hodlá uvalit dovozní cla třeba na výrobce motocyklů Harley-Davidson nebo džusy z Floridy.

Spojené státy jsou kvůli plánu omezit zavedením cel dovoz oceli ze zahraničí pod silným tlakem zbytku průmyslového světa. Cla se pohybují v pásmu od osmi do 30 procent a s jejich zavedením platí od 20. března. K tomuto kroku USA přistoupily i přesto, že vlády ostatních zemí před tímto postupem prezidenta Bushe varovaly a hned pohrozily odvetným opatřením.

Evropská unie své varování splnila a podala Světové obchodní organizaci na Spojené státy americké oficiální stížnost. Tvrdí, že americké clo způsobí její ekonomice téměř čtyři miliardy eur ztrát. Brusel proto začal se Spojenými státy vyjednávat o kompenzaci na půdě WTO v Ženevě.

Opatření vyvolala protesty po celém světě. Stejnou stížnost už podaly také Austrálie a Nový Zéland, podobný krok se očekává od Tchaj-wanu. O své ocelářství se obávají i Japonsko nebo Brazílie. Uvalení cel na ocel také prohloubilo nevyhlášenou obchodní válku mezi Ruskem a Spojenými státy. Spor vypukl kolem zákazu dovozu americké drůbeže do Ruska. Rusko odmítá zrušit zákaz dovozu drůbeže z produkce amerických farmářů.

České republiky by ochranná opatření Spojených států na dovoz oceli a ocelářských výrobků dotýkat neměla. Začátkem března to uvedlo české ministerstvo průmyslu a obchodu s odkazem na prohlášení prezidenta George Bushe. Z prohlášení podle ministerstva vyplývá, že zmíněná opatření nebudou uplatňována vůči rozvojovým zemím, které jsou členy Světové obchodní organizace a jejichž vývoz je menší než tři procenta celkového dovozu USA v této položce.

Milan Fridrich, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme