Evropa mobilizuje proti slintavce a kulhavce

Evropská unie zakázala vývoz živého dobytka z Francie a navíc vývoz masa, masných výrobků, mléka a mléčných výrobků z departementu Mayenne. Tam totiž leží farma, kde se objevil první případ slintavky a kulhavky v kontinentální Evropě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komise navrhla pro Francii zatím jen omezená opatření ve srovnání s Británií, kde se zákaz vývozu masa a mléka vztahuje na celé území. Potvrzuje to i náš zpravodaj v Bruselu Milan Fridrich.

Evropská unie čelí zároveň embargu na vývoz zvířat a masa od svých největších obchodních partnerů. Mezi země, které v posledních čtyřiadvaceti hodinách zakázaly dovoz masa a živých zvířat z unie, patří Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko, Jižní Korea, Norsko nebo Švýcarsko.

Představitelé Evropské komise odmítají plošné embargo mnoha zemí na dovoz zvířat a masa z území Unie. „Opatření některých států je neúměrné,“ řekla mluvčí komise Beata Gmünderová. Komisi se nelíbí, že většina zemí s výjimkou Japonska zakázala dovoz zvířat a masa kvůli epidemii slintavky a kulhavky ze všech 15 států Unie, ačkoli nákaza se týká pouze Británie a Francie. Experti na Západě mezitím začínají mluvit o katastrofě pro farmáře na celém kontinentu. Jelikož mezistátní obchod s masem se v Evropě prakticky zastavil a Unie čelí mezinárodnímu embargu, hrozí chovatelům hovězího dobytka ovcí a prasat bankrot. Belgický deník Le Soir napsal, že Unie musí urychleně vypracovat nouzový plán pro pomoc zemědělcům, kteří nemohou prodat svá zvířata. Otázkou se má příští týden zabývat summit patnáctky ve švédském Stockholmu.

Epidemie slintavky a kulhavky ve Velké Británii se nadále šíří. Dnes poprvé zasedla zvláštní komise pověřená zastavením infekce. Podle našeho londýnského spolupracovníka Milana Kocourka také sílí tlak na vládu, aby odložila volby do místních samospráv.

Počet potvrzených případů slintavky a kulhavky se dnes zvýšil o dalších devět a celkový počet lokalit s potvrzeným výskytem infekce je přes dvě stě. V Londýně zasedla poprvé mezirezortní komise vytvořená vládou a pověřená řešením krize. Mezi hlavními navrhovanými opatřeními je urychlení porážek zvířat.

Mezitím několik předsedů místních samospráv vyzvalo vládu, aby odložila volby do místních zastupitelstev plánované na 3. května. Argumentují tím, že volby jsou nepřijatelné v situaci pokračující infekce slintavky a kulhavky. Premiér Tony Blair bude muset brzy rozhodnout o tom, zda volby vypíše nebo zda budou odloženy. Hoteliéři a další podnikatelé na venkově si stěžují na značný pokles počtu zákazníků v rekreačních oblastech s tím, jak lidé ruší své plány na návštěvu venkova.

Německo zpřísňuje bezpečnostní opatření především na hranicích s Francií. Ministerstvo pro ochranu spotřebitele a zemědělství považuje situaci ve Francii za dramatickou a svým občanům doporučuje, aby odložili plánované cesty do této země. Příslušníci spolkové ochrany hranic začali kontrolovat transporty masa a chovných zvířat z Francie. Rozhodnutí České republiky uzavřít 70 turistických stezek v česko-německo-polském pohraničí Berlín respektuje, jak Českému rozhlasu potvrdila pracovnice tiskového odboru spolkového ministerstva zahraničí. Obavy z rozšíření epidemie z rozšíření epidemie slintavky a kulhavky v Německu ovlivní také Ligu mistrů. Bavorský svaz zemědělců totiž vyzval své členy, aby se na zápas Bayern Mnichov-Arsenal Londýn podívali raději v televizi.

Německo ani Polsko zatím nemají oficiální informace o tom, že se Česká republika rozhodla v rámci ochrany před zavlečením slintavky a kulhavky uzavřít od pátku asi 70 turistických hraničních přechodů s těmito zeměmi. Podle vyjádření tiskového mluvčího ministerstva zahraničí Grzegorze Dziemidowicze bylo Polsko informováno jen o sanitárních opatřeních přijatých českou stranou. O diplomatické nótě ohledně uzavření česko-polských hranic zatím neví. Podle mluvčího ministerstva vyvolá uzavření přechodů problémy hlavně na české straně hranic, protože přes ně chodili polští pracovníci do zaměstnání v Čechách. Jestli je to podle názoru českých orgánů v zájmu České republiky, ať to udělají, uvedl pro Český rozhlas mluvčí ministerstva zahraničí Grzegorz Dziemidowicz.

Na epidemii reagovaly také Spojené státy. Dočasně zakázaly dovoz živých zvířat a masných výrobků ze zemí Evropské unie. Podrobnosti z Washingtonu má naše tamní zpravodajka Olga Krupauerová. Jak připomíná, zákaz platí do 27. března. Washington rovněž uvaluje karanténu na masné výrobky dovezené k 21. únoru. Do Evropy cestuje čtyřicet amerických expertů pro boj proti slintavce a kulhavce.

Výskyt vysoce nakažlivé slintavky a kulhavky v Argentině přiměl Evropskou unii, aby do 15. dubna zakázala dovoz dobytka a masa z této jihoamerické země. Unie už před několika měsíci uvalila částečné embargo na dovoz živočišných produktů z té části Argentiny, kterou slintavka a kulhavka zasáhla. O zákazu rozhodl v úterý večer Stálý veterinární výbor unie.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Olga Krupauerová, Milan Fridrich, Milan Kocourek, Zita Senková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme