Evropa může podle Bruselu vracet prakticky všechny migranty z Řecka do Turecka

Země Evropské unie můžou vracet prakticky všechny uprchlíky i migranty, kteří připlují z Turecka do Řecka. Uvedla to Evropská komise, podle které by taková dohoda s Tureckem byla legální. Lídři zemí osmadvacítky se na plánu na zastavení migrace do Evropy chtějí s Tureckem domluvit zítra a pozítří na summitu v Bruselu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans | Zdroj: Reuters

„Žádost každého migranta o azyl musí být v Řecku náležitě posouzena,“ řekl první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Zároveň by ale podle něj mělo být možné prakticky všechny žadatele vrátit do Turecka, protože to je pro běžence bezpečnou zemí.

Výměnou za každého Syřana, kterého Turecko přijme zpět, by měly země unie přesídlit jednoho syrského uprchlíka přímo z Turecka. Unie doufá, že pokud se na tomto plánu s Tureckem dohodne, může úplně zastavit ilegální migraci na řecké ostrovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O řešení migrační krize mluvil státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza

„Je to poprvé v celé migrační debatě, kdy máme šanci ten nekontrolovaný proud lidí úplně zastavit. Pokud budou lidé vědět, že nemají šanci projít dál, že budou vráceni, tak to samozřejmě výrazně snižuje motivaci platit 5000 nebo 7000 eur pašerákům,“ myslí si státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

„Zároveň tím plníme to, co dělat máme, čili pomáhat těm, kteří utíkají před válkou, kteří utíkají kvůli ohrožení života. Pokud bude pro Syřany legální cesta, jak se do Evropy dostat, nebude důvod, aby přicházeli nelegálně. A ti, kteří nejsou Syřané a přicházejí z ekonomických důvodů, budou muset vědět, že budou obratem vráceni,“ upozornil.

„Dokud nerozbijeme pašerácký byznys model, tak se nic nezmění. Dneska při těch obrovských ziscích, které pašeráci mají, udělají všechno pro to, aby lidem nalhali, že je dostanou do Evropy, že jim zařídí pohodlný život. Tady nejenom, že budeme muset vracet, ale také mimochodem budeme muset mít výrazně silnější komunikační kampaň,“ dodal Prouza.

Migrační krize | Foto: ČTK

ČRo, Ondřej Houska, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme