Evropa o boji proti terorismu

Jak bojovat proti terorismu? To bude klíčová otázka dnes začínajícího summitu Evropské unie, který měl být původně věnován hlavně ekonomice. Ve stínu krvavých madridských atentátů bude ale protiteroristická agenda schůzce dominovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU

Jak řekl v předvečer summitu šéf Evropské komise Romano Prodi, terorismus představuje největší hrozbu pro svobodný svět od druhé světové války.

V souvislosti s tímto nebezpečím se mluví například o speciálním koordinátorovi protiteroristických aktivit či o nutnosti posílit spolupráci zpravodajských služeb.

To Prodi jednoznačně vítá. Návrh vytvořit Evropskou zpravodajskou agenturu ale zatím podle něj realistický není.

Lídři Evropské unie se dnes vrátí i k projektu evropské ústavy. Vyjednávání o ní skončila v prosinci krachem. V posledních týdnech ale ustupují aktéři hlavního sporu o hlasování v Radě ministrů.

Unii předsedající Irsko mezitím vedlo intenzivní rozhovory s jednotlivými státníky. Premiér Bertie Ahern dospěl k závěru, že zbývající problémy by mělo být možné brzy vyřešit. Stěžejní otázkou dnes bude, kdy se má ústava dokončit. Šéf Evropské komise Romano Prodi si přeje,aby se stanovil termín, se kterým se bude pracovat.

Účastníci dvoudenní schůzky, která začíná dnes večer, se sice shodují na nutnosti lepší spolupráce zpravodajských služeb v boji proti terorismu, ale návrhy Rakouska a Belgie ale jdou ještě dál, chtějí vytvořit jakousi evropskou CIA. Budoucí eurokomisař za Českou republiku Pavel Telička Radiožurnálu řekl, co si o spojení zpravodajských služeb myslí: "Domnívám se ,že je to zatím návrh. Podstatné je skutečně zkvalitnit spolupráci zpravodajských služeb a k tomu lze dospět i bez toho, že by se vytvářela nějaká nová instituce."

Milan Kopp, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme