Vlna veder v Evropě dopadá na všechny. Problémy mají ryby i jaderné elektrárny

Vlna veder, která v těchto dnech sužuje velkou část Evropy, má už na svědomí lesní požáry, nízkou zemědělskou úrodu či zdravotní problémy řady lidí. Další na řadě mohou být podle expertů například ryby, které se v příliš teplé vodě dusí. Meteorologové očekávají tento týden rekordní teploty ve Španělsku, v Portugalsku či v Německu. Neobvykle vysoké teploty panují i na severu Norska, kde naměřili 32 stupňů Celsia.

Berlín/Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V některých oblastech Německa se v úterý teplota přiblížila ke 40 stupňům a řeky jako Rýn či Labe se výrazně oteplují. Philipp Sicher ze švýcarské rybářské asociace řekl agentuře DPA, že se obává tragédie. Podle DPA vylovili už o víkendu rybáři v Hamburku pět tun mrtvých ryb. Hasiči proto začali pumpovat do vodních nádržích vodu, aby je okysličili.

Některé jaderné elektrárny v Německu snížily produkci, protože voda z řek, kterou používají k ochlazování, je příliš teplá. Nízká úroveň hladiny řek ztěžuje i lodní dopravu; na Odře ve východním Německu už podle agentury AP zakázali lodní provoz.

Současná vlna veder má příčinu v globálním oteplování, tvrdí vědci. Extrémů má přibývat

Číst článek

V těchto dnech se výrazně otepluje i voda v oceánech, což má mimo jiné za následek množení baktérii. Například polské úřady kvůli toxickým baktériím zakázaly na padesátce pláží u Baltského moře koupání. Teplota moře tam na některých místech dosahuje až 23 stupňů.

Varování před extrémně vysokými teplotami v důsledku proudění horkého vzduchu z afrického kontinentu vydali meteorologové pro tento týden ve Španělsku a Portugalsku. Už ve středu se očekávají teploty až 42 stupňů na jihozápadě Španělska a na jihu Portugalska. Výrazně vyšší teploty, než jsou pro toto období obvyklé, mají ve Španělsku trvat i příští týden.

V obou zemích Pyrenejského poloostrova platí v těchto dnech také extrémně vysoké nebezpečí lesních požárů kvůli vysokým teplotám, dlouhodobému suchu a větrným podmínkám.

Asi jediná oblast Španělska, kde jsou v těchto dnech příjemné teploty, jsou Kanárské ostrovy. Na rozdíl od zbytku Španělska, kde rtuť teploměrů stoupá, na Kanárských ostrovech je tomu naopak. O víkendu například na ostrově Gran Canaria naměřili 32 stupňů, v úterý tam ale maxima dosáhla jen 25 stupňů Celsia.

Vysoké teploty škodí i zvířatům; například kočky a psi regulují svou tělesnou teplotu hůře než lidé. Veterináři proto mimo jiné doporučují ochlazovat těmto domácím mazlíčkům hlavu, krk a tlapky studenou vodou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme