Evropa podpoří vládu v Mali v boji s teroristy napojenými na Al-Káidu

Evropa zasáhne do bojů v africkém Mali. Do této země vyšle zvláštní misi, která bude cvičit malijskou armádu. V Bruselu se na tom dohodli vysoce postavení diplomaté zemí Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: Emanuel Macoun

Vládu v Mali ohrožují rebelové napojení na teroristickou síť Al-Káida. Na jejich pozice proto už několik dní útočí francouzské letectvo.

„Je v zájmu Evropy, aby džihádisté a teroristé neovládli Mali,“ prohlásil nizozemský ministr zahraničí Frans Timmermans. Zdůraznil, že v takovém případě by hrozili teroristické útoky celé Evropě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoji Evropské unie informoval z Bruselu zpravodaj Ondřej Houska

Rozhodnutí o vyslání výcvikové mise ještě potvrdí ministři zahraničí států sedmadvacítky. Česko podle dosavadních zpráv do Mali vojáky ani instruktory nepošle.

Francie mezitím zvyšuje bezpečnostní opatření v zemi. Somálští islamisté dnes oznámili, že popravili zadržovaného francouzského rukojmí Dennise Alexe. Radikálními islamisty je v Alžírsku drženo asi čtyřicet zahraničních dělníků, mezi nimi Francouzi a Britové.

Konflikt nemusí být krátkodobý

„Intervence v Mali se zřejmě nevyvíjí tak, jak si Francie představovala,“ poznamenal komentátor Milan Slezák. „Podle prvních zpráv se zdálo, že postačí letecké údery a islamisté prchnou v děsu. Nicméně během několika dalších dnů se naopak zmocnili dvou měst.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji v Mali mluvil komentátor Milan Slezák

„Francouzi se včera poprvé zapojili do pozemní operace v Mali. A hrozí – a myslím, že to nejsou obavy liché – že ta válka nebude trvat týdny, jak říká francouzský ministr obrany, ale může se táhnout léta.“

Jak Slezák také poznamenal, zatím mají islamisté výhodu, že mohou vždy utéci z měst a vést válku v terénu, který jim vyhovuje.

Vojenská situace v Mali - ilustrační mapka | Foto: ČTK

Mali | Foto: Český rozhlas

Francie zvyšuje bezpečností opatření a očekává pomoc zemí EU v Mali

Číst článek

Milan Kopp, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme