Evropa podpoří vládu v Mali v boji s teroristy napojenými na Al-Káidu

Evropa zasáhne do bojů v africkém Mali. Do této země vyšle zvláštní misi, která bude cvičit malijskou armádu. V Bruselu se na tom dohodli vysoce postavení diplomaté zemí Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie | Foto: Emanuel Macoun

Vládu v Mali ohrožují rebelové napojení na teroristickou síť Al-Káida. Na jejich pozice proto už několik dní útočí francouzské letectvo.

„Je v zájmu Evropy, aby džihádisté a teroristé neovládli Mali,“ prohlásil nizozemský ministr zahraničí Frans Timmermans. Zdůraznil, že v takovém případě by hrozili teroristické útoky celé Evropě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoji Evropské unie informoval z Bruselu zpravodaj Ondřej Houska

Rozhodnutí o vyslání výcvikové mise ještě potvrdí ministři zahraničí států sedmadvacítky. Česko podle dosavadních zpráv do Mali vojáky ani instruktory nepošle.

Francie mezitím zvyšuje bezpečnostní opatření v zemi. Somálští islamisté dnes oznámili, že popravili zadržovaného francouzského rukojmí Dennise Alexe. Radikálními islamisty je v Alžírsku drženo asi čtyřicet zahraničních dělníků, mezi nimi Francouzi a Britové.

Konflikt nemusí být krátkodobý

„Intervence v Mali se zřejmě nevyvíjí tak, jak si Francie představovala,“ poznamenal komentátor Milan Slezák. „Podle prvních zpráv se zdálo, že postačí letecké údery a islamisté prchnou v děsu. Nicméně během několika dalších dnů se naopak zmocnili dvou měst.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji v Mali mluvil komentátor Milan Slezák

„Francouzi se včera poprvé zapojili do pozemní operace v Mali. A hrozí – a myslím, že to nejsou obavy liché – že ta válka nebude trvat týdny, jak říká francouzský ministr obrany, ale může se táhnout léta.“

Jak Slezák také poznamenal, zatím mají islamisté výhodu, že mohou vždy utéci z měst a vést válku v terénu, který jim vyhovuje.

Vojenská situace v Mali - ilustrační mapka | Foto: ČTK

Mali | Foto: Český rozhlas

Francie zvyšuje bezpečností opatření a očekává pomoc zemí EU v Mali

Číst článek

Milan Kopp, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme