Evropa potřebuje podporu USA, řekla Merkelová a naznačila zvyšování výdajů na obranu

Německo udělá vše pro to, aby zvýšilo výdaje na obranu na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), jak se k tomu zavázalo. Na mnichovské bezpečnostní konferenci to v sobotu řekla kancléřka Angela Merkelová, podle níž je dobré fungování Severoatlantické aliance v zájmu Německa, Evropské unie i Spojených států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová na sjezdu CDU. | Zdroj: Reuters

Země NATO se v roce 2014 zavázaly, že do deseti let zvýší své výdaje na obranu na dvě procenta HDP. Drtivá většina z nich to zatím nesplňuje. Na zvýšení obranných výdajů u evropských spojenců tlačí hlavně administrativa nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

"Cítíme se tímto cílem zavázáni," prohlásila v sobotu Merkelová k několik let starému závazku. "Uděláme vše pro to, abychom ho naplnili," přislíbila také. Německo zatím na obranu dává asi 1,2 procenta HDP.

Německo plánuje rychlejší deportaci neúspěšných žadatelů o azyl. V zemi jich je na 200 tisíc

Číst článek

Merkelová se v sobotu vyslovila pro zlepšení evropské spolupráce na obranném poli a posílení evropské obranyschopnosti. Evropská obrana ale podle ní nemůže být alternativou k NATO, musí se do něj začlenit.

Kancléřka také zdůraznila, že se evropské země ani dnes neobejdou bez vojenské podpory Spojených států, například v boji proti islámskému terorismu. K jeho poražení je podle ní také důležité, že jsou do boje zapojeny muslimské země. Očekává přitom, že muslimské náboženské autority budou jasně dávat najevo, že se distancují od terorismu.

Ve svém projevu se šéfka německé vlády dotkla i vztahu s Ruskem, který ani léta po skončení studené války nepovažuje za stabilní a spolehlivý. Bude se snažit, aby se to změnilo.

USA stojí za Evropou

Na stejné konferenci americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že Spojené státy zcela podporují Severoatlantickou alianci a budou vždy stát za Evropou. Očekává v té souvislosti, že ostatní země NATO začnou na obranu dávat více peněz než dosud.

Pence v úvodu svého projevu řekl, že do Mnichova přináší pozdravy a vzkaz od nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Poté zdůraznil závazek Spojených států vůči NATO.

Americký viceprezident také připomněl, že spojenectví Evropy a Spojených států má tradici mnoha desetiletí a je založeno na společných hodnotách jako je svoboda, demokracie, spravedlnost a vláda práva.

Prohlásil také, že Spojené státy povedou Rusko ke zodpovědnosti. Za Trumpovy vlády prý Amerika nikdy nedovolí, aby Írán získal jadernou zbraň. Spojené státy podle Pence ještě posílí svou armádu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme