Evropa přijímá silnější bezpečnostní opatření

Evropské země zvyšují bezpečnostní opatření kvůli útoku USA na Afghánistán. Obavy má především Birtánie, která se útoku zúčastnila, kontroly se týkají všech amerických a britských letadel na letištích. V Německu byla po zahájení odvetných akcí proti Afghánistánu přijata nová bezpečnostní opatření.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I po celé Británii se zpřísňují bezpečnostní opatření. Hlídky policie i jiných bezpečnostních složek byly vystupňovány po celé Británii a v Londýně dislokoval Scotlandyard dodatečné detektivy pro ostrahu těch částí města, které jsou považovány za zranitelné. Na britských letištích se zvýšená ostraha projevuje například nepřetržitým nasazením 1500 dodatečných policistů. Ministerstvo vnitra tvrdí, že stále nemá žádné informace o konkrétním ohrožení kdekoli ve Spojeném království, nicméně vyzývá občany ke zvýšené ostražitosti. Zvláštní opatření se podnikají na ochranu 1 a půl miliónu v Británii usedlých muslimů. Výzvy ke zvýšené ostražitosti se netýkají jen Britů na území Spojeného království. Ministerstvo zahraničí nabádá britské občany v převážně muslimské Indonésii, aby pokud možno nevycházeli ven.

Podle ministra vnitra Schilliho Německo musí počítat s tím, že dojde k násilným činům proti americkým a britským objektům na území spolkové republiky. Situace se změnila a tomu musí odpovídat i bezpečnostní opatření. Bezpečnostní služby jsou ve zvýšené pohotovosti. V noci na dnešek však byl po celém Německu klid. Na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem byla zavedena dvojí kontrola cestujících amerických a britských aerolinek. Jen asi stovka neonacistů protestovala proti úderům na Afghánistán v Berlíně. Mírová sdružení však na dnes chystají na řadě míst protiválečné mítinky. Z politických stran zatím jen neokomunistická PDF odsoudila postup Spojených států jako špatnou odpověď na útoky z 11. září.

Většina zemí na Středním východě zatím americkou odvetu proti afghánskému Talibanu nekomentuje. Jediné ohlasy na akce Spojených států přinesl saúdský tisk. Noviny Arabs News v článku nazvaném "Doufáme, že zvítězí zdravý rozum", kritizovaly americkou "vendetu". Podle tisku měly být Spojené státy zdrženlivější a dát šanci diplomatickému jednání. Jak z oblasti uvádí spolupracovnice Radiožurnálu Simona Hejlová, Saúdská Arábie je v šoku a místní obyvatelstvo propadá panice. Lidé si připomínají atmosféru strachu před deseti lety, kdy Irák napadl Kuvajt a hrozil použitím biologických zbraní. Zaznívají názory, že USA musejí řešit palestinsko-izraelský konflikt, pokud chtějí být ve své válce s terorismem úspěšné. Afghánci pracující v Saúdské Arábii po oznámení odvetného úderu obklopili veřejné telefonní automaty a snažili se dovolat svým blízkým. Afghánci se shodují v názoru, že Taliban se nevzdá a bude bojovat do posledního muže, soucítí se svým lidem a věří, že Alláh jim pomůže tuto nespravedlivou válku vyhrát.

Markéta Kaclová, Milan Kocourek, Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme