Evropa přitvrdí boj s kouřením, varování chce na 65 procentech krabičky

Všechny krabičky s cigaretami budou mít téměř jistě stejný vzhled. 65 procent každého balení má pokrýt varování před následky kouření. Europoslanci totiž na schůzi ve Štrasburku podpořili návrh na tvrdší boj s kouřením. Kuřáci si už také postupem let zřejmě nezapálí mentolky a další cigarety s příchutí. Naopak neprošel návrh na zákaz tenkých cigaret, takzvaných slimek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cigarety, kouření, tabák (ilustrační foto)

Cigarety, kouření, tabák (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Europoslanci se přitom rozhodli pro mírnější regulaci, než předpokládal původní návrh Evropské komise. Omezení by měla uchránit od závislosti na tabáku zejména mladé lidi.

„Nikdo přece nezakazuje kouření, každý může dál kouřit, jak bude chtít,“ upozornil eurokomisař pro zdravotnictví Tonio Borg. Cigarety ale podle něj nesmějí mít atraktivní příchuť a obal, což prý láká hlavně mládež.

Přehrát

00:00 / 00:00

Europoslanec za ČSSD Pavel Poc a europoslanec za ODS Hynek Fajmon přiblížili svůj názor na regulaci prodeje tabákových výrobků

Na následky kouření umírá v Evropské unii každý rok 700 000 lidí. Europoslanec za ČSSD Pavel Poc souhlasí, že toto číslo se díky návrhu sníží.

„700 tisíc mrtvých za rok, to je katastrofa Titaniku každý jednotlivý den v roce. Sedm z deseti kuřáků začíná kouřit před 18. rokem. Opatření, která jsou navržena, mají jednoznačně za cíl učinit tabák méně atraktivní pro nové konzumenty. Je to prokázáno studiemi a zkušenostmi z jiných zemí,“ říká Poc.

Europoslanec za ODS Hynek Fajmon naopak hlasoval proti. Ochranu mladistvých už v dnešní době považuje za dostatečnou a návrh podle něj přinese jen negativní dopady:

Přehrát

00:00 / 00:00

O přísnější regulaci cigaret informoval zpravodaj ČRo Ondřej Houska

„Snížení příjmů státních rozpočtů o miliardy eur ročně, zánik tisíců pracovních míst v tabákovém průmyslu a také v obchodní síti, masivní nárůst černého trhu, pašování a nelegální nezdaněné obchodování s tabákovými výrobky.“

Na definitivní podobě návrhu se musí europoslanci ještě domluvit s členskými státy Evropské unie, ty už ale s omezením souhlasily v červnu. Česká republika a Polsko byly jediné země, které směrnici už předem odmítly. Podpora je tedy velká a zdá se, že vše začne platit od roku 2015 nebo 2016.

Směrnice EU prý vezme práci invalidům. V Rakousku mají na obchod s tabákem přednostní právo

Číst článek

České vládě šlo především o mentolové cigarety, a to i přesto, že jejich spotřeba není tak vysoká. Podle některých údajů jsou to dvě procenta trhu, tabákové firmy mluví spíše o 12 procentech. Pro továrnu Philip Morris v Kutné Hoře je produkce mentolových cigaret velmi významná.

Kouření způsobuje poškození orgánů | Foto: ČTK

Ondřej Houska, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme