Evropa sčítá škody po povodních, na jihu Bavorska živlu stále čelí

V alpských zemích jsou v plném proudu práce na odklízení následků povodní. Hladiny řek a jezer pozvolna klesají. Začíná se bilancovat a sčítají se škody. Některé regiony střední Evropy ale velká voda stále sužuje. Nebezpečí, které v posledních hodinách hrozilo v Bavorsku na řekách Isar a Dunaj, se poněkud zmenšilo. V pohotovosti zůstávají v Pasově, kde Dunaj ještě stoupá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

klášter Weltenburg a rozvodněný Dunaj

klášter Weltenburg a rozvodněný Dunaj | Zdroj: ČTK

Nejen Bavorsko se strachovalo o osud světoznámého kláštera Weltenburg. Ještě v noci reálně hrozilo, že se voda dostane do tamního unikátního kostela. Naplno běžící pumpy a úsilí osmi desítek hasičů z Kelheimu nakonec slavily úspěch.

"Hasiči budou neustále dál odčerpávat vodu, bojovat s ní, všechno kontrolovat, třeba zda pytle s pískem dobře těsní a aby k nám voda nepronikla ze sklepa," řekl Bavorskému rozhlasu opat vystěhovaného kláštera Thomas Freihart.

Z prázdninového střediska Lech v západním Rakousku mohla konečně po improvizované silnici odjet asi tisícovka dosud uvězněných turistů. Řada horských silnic ve Švýcarsku, Německu i Rakousku zůstává nesjízdná.

První vlak ale už dnes projel ve Švýcarsku tzv. Gotthardskou cestou mezi Basilejí a kantonem Ticino. Některé oblasti Švýcarska hlásí problémy s dodávkami pitné vody.

Od začátku týdne povodně v Evropě připravily o život více než dvě desítky lidí. Nejhorší materiální škody rozbouřený živel napáchal v alpské oblasti, kde podle předběžných odhadů přijde odstraňování následků velké vody v přepočtu na miliardy korun.

S vodními přívaly se potýkal i jihovýchod Evropy. Nejvíce obětí na životech hlásí Rumunsko, kde jen v tomto týdnu zahynulo 13 lidí. Srpnové záplavy zasáhly celkem třináct žup, zejména ve střední a severovýchodní části země. Poškozeny jsou desítky kilometrů silnic i železnic a zemědělská úroda byla zničena na zhruba dvaceti tisících hektarech.

Krizové štáby odvolaly stav pohotovosti také na polském Těšínsku. V jiných oblastech v jižním Polsku ale ohrožení velkou vodou trvá. Ve slezském Těšínsku platil stav ohrožení od středy. Voda zaplavila stovky hektarů půdy a tisíce stavení.

Včera ale začaly hladiny řek a potoků opadat a meteorologové žádné další přívalové deště nepředpovídají. Dnes má být na většině polského území slunečné počasí.

V pohotovosti ale zůstávají záchranáři v jiných částech Slezska - tam, kde očekávají povodňovou vlnu z Česka. Povodně v jižním Polsku způsobily značné materiální škody, obešly se ale bez obětí i vážnějších zranění.

Martin Dorazín, Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme