Evropa se postupně loučí s klasickými žárovkami

Na svět přišla v roce 1879 a dnes jej zase pomalu opouští. Kdo? Klasická vláknová žárovka, která je vynálezem Thomase Alvy Edisona. Od loňského září se v Evropské unii doprodávají zásoby starých 100 wattových žárovek a ode dneška se už do obchodů nesmějí dodávat ani ty 75 wattové s klasickým žhavícím vláknem uvnitř. Do roku 2013 mají z trhu zmizet i žárovky s nižším výkonem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žárovka

Žárovka | Foto: Tomáš Adamec

K postupnému nahrazení klasických žárovek těmi energeticky účinnějšími a úspornějšími se před několika lety rozhodly členské země Evropské sedmadvacítky. Podle nařízení Evropské komise tedy z pultů prodejen postupně mizí.

V krámku pana Francoise Vanhoudenhoveho nedaleko velkého nákupního centra v Bruselu se dveře skoro nezastaví. Zákazníci vědí, že u něj najdou žárovku téměř do čehokoli. Na rozdíl od velkých prodejen on ještě na skladě klasické vláknové žárovky má.

„Nikdo nechce měnit své zvyky. Lidé jsou zvyklí na teplé světlo svého domova, které vydávají právě staré žárovky. Proto se snažím vyhovět poptávce a doprodávám zásoby, které ještě mám. Zároveň ale lidem nabízím nové alternativní žárovky,“ uvádí pan Francois jako jeden z důvodů neutuchající obliby klasických žárovek lidský sentiment.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soumrak klasických žárovek v EU. Reportáž bruselského zpravodaje ČRo Pavla Nováka

Tím druhým je cena nových žárovek. Staré žárovky nejsou příliš drahé. Ty moderní stojí 4,5 i 10 eur. Kdežto ty klasické třeba jen euro padesát. I to je důvod, proč je lidé chtějí.

Je třeba šetřit energií, přiznává jedna ze zákaznic pana Francoise paní Mireille. „Jenže diodové žárovky jsou příliš drahé a ostatní se rozsvěcují pomalu a mají chladné světlo. Nedají se také použít v místech, kde se často rozsvěcí a zhasíná,“ horuje paní Mireille pro edisonské žárovky.

Nedá se ale nic dělat, postupně je nahradí ty halogenové, zářivkové nebo s diodami. Mluvčí eurokomisaře pro životní prostředí Janeze Potočnika Joe Hennon vysvětluje, že nakonec nové žárovky ušetří i peněženky občanů Unie.

„Zpočátku vás to bude stát trochu víc, pořídit si alternativní žárovky. Ale ony mají mnohem delší životnost a také váš účet za elektřinu bude nižší, protože nové žárovky mají asi 5 krát nižší spotřebu.“

Zní to přesvědčivě, ale nevím, jak bude vypadat třeba lustr po dědečkovi, až v něm jednou budou diodové žárovky.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme